Tour de Konstytucja PL w Suwałkach

Bezpłatne konsultacje prawnicze w Parku Konstytucji 3 Maja w Suwałkach

Z bezpłatnych konsultacji z przedstawicielami różnych zawodów prawniczych można było skorzystać w niedzielę (25.07) w Parku Konstytucji 3 Maja w Suwałkach.

 

Tour de Konstytucja PL to wydarzenie z udziałem artystów, prawników, osób zaufania społecznego i wolontariuszy. Celem wydarzenia jest popularyzacja zapisów Konstytucji i praktyki ustrojowej wytworzonej przez ponad 20 lat obowiązywania obecnej ustawy zasadniczej. Mobilny punkt przemierza większe i mniejsze miejscowości w całym kraju, a dziś dotarł do Suwałk. Każda osoba mogła otrzymać za darmo egzemplarz Konstytucji oraz bezpłatnie porozmawiać z prawnikami z różnych dziedzin. Do Suwałk zawitali m.in. Adam Bodnar - działacz na rzecz praw człowieka, w latach 2010-2015 wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a w latach 2015-2021 rzecznik praw obywatelskich oraz Bohdan Marian Zdziennicki - sędzia Trybunału Konstytucyjnego w latach 2001-2010 i prezes TK w latach 2008-2010.

 

Na początku spotkania zebrani wysłuchali preambuły do Konstytucji, a na zakończenie można było złożyć swój podpis na zwoju Konstytucji. W mobilnym punkcie pocztowym „Tour - Poczta” można było napisać i symbolicznie wysłać „List do Polski” i „List do Europy” dzięki czemu organizatorzy zbierają opinie, uwagi i propozycje od obywateli.

 

10 Komentarzy

Ale jaja, w pierwszym rzędzie funkcjonariusz SB. Tak, tak Bodnar to rzecznik postkomuny i SBeckich funkcjonariuszy. Na dokładkę niedouczony sędzia, jeden z najsłabszych w sądzie rejonowym oraz kilku partyjnych działaczy KO, ot i cała impreza. Ciekawe, czy ci znawcy konstytucji mówili coś o konstytucyjnym prawie do ochrony życia, wyższości prawa krajowego nad unijnym w zakresie organizacji wymiaru sprawiedliwości itp. wynikających wprost z konstytucji uwarunkowań, stojących w sprzeczności z lewacką doktryną, której wyznawcą i obrońcą był Bodnar.

Edek

26/07/2021

Dodane przez olo w odpowiedzi na

Wychodzi na to, że wierni PiS szukają swojej tożsamości jak Ukraińcy, od uwielbienia dla komuny przeszli do uwielbienia dla nacjonalistów i faszystów.

Byłem na folklorze i zahaczyłem o tour. Może Polak też tam był, a może puszczał w tym czasie bańki mydlane... Polityki (takiej dążącej do władzy i władania) tam nie było wcale. Za to była fajna zabawa (quiz prawny), lekcja historii naszego regionu (początki wiatraków na Suwalszczyźnie, wspomnienie ekspedycji Olofa Falka i ułanów suwalskich) i poznawanie treści Konstytucji - praw i obowiązków obywateli, funkcjonowania systemu prawnego - poprzez opowieści ludzi pracujących "w imieniu prawa" (prokuratorzy, adwokaci, sędziowie). Polaku sympatyczny :) czym jest Polska i kim Ty jesteś jako Jej Obywatel przeczytasz w Konstytucji. Uważnej lektury i serdeczności dla Ciebie.

Jurek Ogórek

27/07/2021

Już nie długo będziecie czytać konstytucję dzieciom na dobranoc. W szkołach obowiązkowa lektura a na maturze co roku główny temat(jeśli Pan Bodnar zostanie Prezydentem). Po to on to robi

Dodaj komentarz