Szereg działań Parku Naukowo-Technologicznego na najbliższe miesiące

Biznesówki, Forum Biznesowe Pogranicza, czy Noc Innowacji w PNT


Biznesówki, Forum Biznesowe Pogranicza, czy Noc Innowacji - w poniedziałek (03.10) podczas konferencji prasowej poznaliśmy najbliższe działania, przygotowane przez Park Naukowo Technologiczny w Suwałkach. 

 

Dziś w siedzibie parku przy ul. Innowacyjnej z dziennikarzami spotkali się Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i Dariusz Bogdan, prezes PNT. Tematem spotkania były najbliższe działania zaplanowane przez Park Naukowo Technologiczny we współpracy z Miastem Suwałki. Wydarzenie skierowane są do młodzieży oraz szeroko pojętego biznesu. 

- Chcemy rozwijać w naszym mieście przedsiębiorczość. Czasy jak wszyscy wiemy są bardzo trudne. Jesteśmy w fazie kryzysu energetycznego. Będzie prawdopodobnie bardzo dotkliwy kryzys gospodarczy. Oby nie narobił od w mieście dużych szkód, w sensie firm, które tu funkcjonują, ale również w stosunku do działalności suwalskiego samorządu. Musimy się do tych trudnych czasów przygotować i chcemy zachęcać szczególnie młodych ludzi do zainteresowania się tematyką przedsiębiorczości. Stąd też bardzo dużo działań planowanych do realizacji w nowym programie rozwoju przedsiębiorczości zostało zapisanych. Dokument ten jest w fazie projektu. W najbliższych miesiącach chcemy, żeby Rada Miejska zajęła się i przyjęła w postaci uchwały ten program - mówił ba wstępie prezydent Suwałk. 

 

park-harmonogram

- W najbliższych miesiącach staraliśmy się skupić na tym, co z naszego punktu widzenia jest absolutnie najważniejsze. To inwestycja w nowych ludzi, w młodych ludzi, inwestycje w nowe firmy, stworzenie nowych mechanizmów, które mogłyby, niezależnie od kosztów w trudnych czasach funkcjonować, również tu w Parku. Tak było przez cały czas, ale być może nie potrafiliśmy tego w sposób właściwy wyartykułować we właściwy sposób - chcemy jak najwięcej działać na rzecz przedsiębiorczości, ale rozumianej znacznie szerzej niż tylko prowadzenie realnego biznesu. Czyli w jeszcze większym stopniu oddziaływanie na kształtowanie podstaw wśród młodych ludzi. Naszym celem jest nawet nie to, żeby odwrócić trend demograficzny mniejszej liczby osób w mieście, ale przynajmniej go zastopować. Przede wszystkim też chcemy sprawić, żeby nie było takiego klasycznego wypłukiwania kompetencji z miasta. Suwałki jako takie miasto kompetencji wydaje się być najważniejszą sprawą na najbliższe lata - powiedział Dariusz Bogdan. 


Od dziś w siedzibie Parku działa tzw. Coworking Zone, czyli strefa przeznaczona dla małych przedsiębiorców, którzy nie posiadają własnego biura, a chcą na przykład zorganizować biznesowe spotkanie lub potrzebują popracować poza domem. Przez pierwszy miesiąc strefa jest bezpłatna. Natomiast najbliższym działaniem Parku jest kolejna edycja konkursu Biznesówki – ZaPARKuj swój biznes, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Celem Konkursu jest aktywizacja i pobudzanie rozwoju suwalskiej przedsiębiorczości  wśród uczniów szkół ponadpodstawowych mających siedziby na terenie Miasta Suwałki chcących uruchomić i rozwijać własne firmy w Suwałkach. Zgłoszenia do konkursu już się rozpoczęły i potrwają do 9. grudnia. Kolejnym działaniem jest Noc Innowacji 22. października, podczas której od zaplecza będzie można zobaczyć jak działa Park Naukowo-Technologiczny. Będą wykłady i zajęcia dla dzieci m.in. programowanie z photonem. 

 

Innowacyjnym przedsięwzięciem będzie uruchomienie przez Park Future Lab Experience. FLEX to inicjatywa skierowana do młodzieży maturalnej z Suwałk. Dyrektorzy szkół średnich wytypują 24 najzdolniejszych uczniów, którzy będą mogli zapoznać się z ponad 12 różnymi branżami politechnicznymi. Celem takiego działania jest pomoc uczniom w wyborze odpowiedniego kierunku studiów. Wśród branż znajdą się m.in. Automatyka, Logistyka, Ochrona Środowiska, Marketing internetowy, czy Sztuczna inteligencja i rozszerzona rzeczywistość. 

 

W listopadzie w PNT po raz szósty odbędzie się Forum Biznesowe Pogranicza. W tym roku pod hasłem Energia i Biznes. Rozmowy będą toczyły się m.in. w temacie biznesu pod wpływem inflacji, wojny i podwyżek, czy też nowych kierunków polityki energetycznej. W listopadzie zorganizowana zostanie również rekrutacja na kolejną edycję studiów podyplomowych Master of Business Administration Executive. Ich celem jest przekazanie wiedzy, umiejętności i kompetencji niezbędnych profesjonalnym kadrom zarządzającym, przygotowanie do pracy na stanowiskach kierowniczy w organizacjach sektora prywatnego i publicznego oraz pełnienia funkcji przywódczych w organizacjach. O szczegółach powyższych działań będziemy informować w kolejnych dniach. 

 

3 Komentarzy

To tylko tak ładnie się mówi. Wszyscy prezesi Parku ładnie mówili, ale nic z tego nie wynikało. I nic z tego nie będzie.

Innowacje, innowacje, innowacje, innowacje. Sraty pierdaty, sraty pierdaty.

Wybudujemy nową bibliotekę, wybudujemy nową bibliotekę.

Zmarnujemy unijne pieniądze, zmarnujemy unijne pieniądze.

Kain-Abel

04/10/2022

To co napisał osobnik Bolek w swoim w/w komentarzu jest zgodne ze stanem faktycznym. W tym Bantustanie zielonej-czerwonej oraz kolorowej Yelity najważniejsze jest wskoczyć na taki stołek aby drenować miejscowy, wojewódzki i krajowy budżet na ile tylko jest to możliwe czyli w prostacki sposób dymać podatników mieszkających nie tylko  w Suwałkach i cały czas im serwować nowe innowacyjne i gospodarcze fantasmagorie czego  wspaniałym dowodem jest PNT-Polska -Wschód i wiele  innych idiotycznych projektów i pomysłów rodem z Marsa. Poza wdrożonym projektem  SSSE która generuję jakieś tam miejsca pracy dla mieszkańców nie tylko Suwałk, reszta to pospolita picologia na koszt podatnika suwalskiego  aby prać mózgi cudologią gospodarczą mieszkańcom Suwałk aż do następnych wyborów samorządowych i krajowych .Kiedyś ktoś powiedział ze po owocach ich poznacie. I te cudowne owoce widać gołym okiem w Suwałkach które na dziś mają ponad 250 mil zał. zadłużenia w bankach komercyjnych. I tak ten taniec w stylu Titanica  na koszt podatnika suwalskiego nadal trwa.

Paweł

06/10/2022

Ten cały park. Ile to kosztuje nas podanitkow miasta. Nawet na tym zdjęciu widać zainteresowanie. 

Dodaj komentarz