Ścieki w Czarnej Hańczy - skontrolują 96 nieruchomości

Zakończyła się weryfikacja sposobu odprowadzania ścieków z nieruchomości

96 nieruchomości w najbliższych tygodniach skontroluje Straż Miejska oraz pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska.

 

Zakończyła się weryfikacja sposobu odprowadzania ścieków z nieruchomości, które nie są podłączone do kanalizacji sanitarnej w Suwałkach. Decyzja o takim działaniu została podjęta po tym jak pracownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach odkryli nielegalnie wkopane rury łączące niektóre działki z Czarną Hańczą. 96 nieruchomości w najbliższych tygodniach skontroluje Straż Miejska oraz pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska.

 

- Wiosną i jesienią ubiegłego roku pracownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji prowadzili prace związane z oczyszczaniem Czarnej Hańczy. To co znaleziono na dnie rzeki oraz w jej otoczeniu wprowadza w konsternację. Wyłowiono  sprzęt AGD i RTV, boiler o pojemności 200 l, damskie torebki, setki butelek po alkoholu czy też kasę fiskalną ale również niewybuch oraz wnyk z martwym bobrem – wylicza Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

 

Ponadto pracownicy OSIR natknęli się na nielegalne pomosty i punkty poboru wody, a także to co najgorsze – wkopane rury łączące działki z Czarną Hańczą. Dlatego też pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska zinwentaryzowali obszar całego miasta pod kątem podłączeń do sieci kanalizacji sanitarnej. Okazało się, że w całym mieście jest blisko 500 nieruchomości nie podłączonych do systemu kanalizacji.

 

Dlatego też wysłano 465 pism z prośbą o udzielenie informacji na temat zagospodarowania ścieków.

  • 64 osoby nie przedłożyły informacji zwrotnej (w tym 5 to pustostany),
  • 15 osób poinformowało, że posiada oczyszczalnie przydomowe,
  • 30 nieruchomości zostało podłączonych do sieci kanalizacyjnej,
  • 342 osoby przedstawiły informację, że nieruchomość wyposażona jest w szambo, z czego 37 osób nie przedłożyło kopii umów i rachunków za opróżnianie zbiornika i wywóz ścieków,
  • 14 nieruchomości nie posiada szamba, w tym: 8 jest niezamieszkałych, 5 wykorzystywanych jako ogród w okresie letnim.

 

Ostatecznie podjęto decyzję, że zostanie przeprowadzona kontrola 37 nieruchomości, z których nie otrzymano kopii umów i rachunków oraz 59, z których nie otrzymano odpowiedzi. Strażnicy Miejscy oraz pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska kontrole będą prowadzić przez najbliższych kilka tygodni.

6 Komentarzy

Adrian

29/06/2021

Proszę polikwidować też nielegalne płoty w strefie sięgającej 1,5 meta od brzegu!

Marek Suwalczanin

30/06/2021

Wydział Ochrony Środowiska powinien intensywniej popracować. Zacofanie ludzi w tym regionie jest ogromne, myślenie co do odpadów jest na bardzo niskim poziomie. Często ludzie zakopują odpady na swoich posiadłościach ,by zaoszczędzić pieniądze, nie rozumieją, że trują siebie i pozostawią tą truciznę dla swoich wnuków. Władze odpowiednie powinny być bardziej wyczulone na każdą informację, sprawdzać dokładnie i karać adekwatnie. Zatruwają siebie i bliźnich a w niedzielę lecą do kościoła. Może warto by i kościół włączył się  do  akcji informacyjnej, że zatruwanie bliźniego to grzech. 

Hello

01/07/2021

Dodane przez Marek Suwalczanin w odpowiedzi na

Nie mieszaj wiary z szambem, tam nie mieszkają tylko katolicy lecz inne wyznania i nie wierzący.

Marek Suwalczanin

01/07/2021

Dodane przez Hello w odpowiedzi na

Nigdzie nie napisałem , że mam na myśli katolików!!! . Swoje kościoły mają inne wyznania. Fajnie by było , by każda organizacja, jednostka, wszyscy myślący ludzie  podjęli walkę o naszą  czystą, piękną Suwalszczyznę. Nie ważne, czy mały czy duży, kobieta czy mężczyzna, nie ważne wyznanie, przynależność partyjna kolor włosów i konto w banku. Ważne byśmy nie byli agresywni ,wulgarni , nieuczciwi wobec siebie, by połączyła nas wspólna sprawa. PIĘKNA , CZYSTA SUWALSZCZYZNA.

strzała

30/06/2021

W końcu ktoś się tym zajął. To powinna być najczystsza rzeka w regionie a przez kilku trucicieli płynie ściek. Wstyd.

Dodaj komentarz