Kryzys energetyczny i możliwe rozwiązania - Forum Biznesowe Pogranicza w PNT

Forum Biznesowe Pogranicza „Energia i biznes” w Suwałkach

 

Debaty, wykłady i targi - wszystko skupione wokół branży energetycznej, kryzysu energetycznego i odnawialnych źródeł energii. W Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach trwa Forum Biznesowe Pogranicza. 

 

W czwartek (17.11) w suwalskim Parku Naukowo-Technologicznym rozpoczęła się kolejna edycja Forum Biznesowego Pogranicza, jednej z największych konferencji w regionie, która w tym roku odbywa się pod hasłem Energia i biznes”.  Przez dwa dni w Parku nad tymi tematami pochylają się przedstawiciele przedsiębiorców, instytucji okołobiznesowych, ekspertów, samorządowców czy też administracji rządowej. 

- Musimy przyspieszyć transformację energetyczną. Jest to nieuniknione, gdyż ten kryzys energetyczny, który wystąpił z całą mocą po inwazji Rosji na Ukrainę, wymaga podejmowania szybkich decyzji. I przedsiębiorcy są w tej sytuacji trochę zagubieni, samorządy też mają masę problemów do rozwiązania. Dlatego dzisiaj spotykamy się, dyskutujemy i rozmawiamy. Wymieniamy się pomysłami, doświadczeniami. Mówimy o energetyce zielonej, rozproszonej, o różnych rozwiązaniach i dla przemysły i dla samorządu. Mam nadzieję, że eksperci podpowiedzą nam w jakim kierunku dalej iść, co można zrobić i z jakich środków to wszystko sfinansować. Bardzo ważnej jest, gdy już ustalimy w jaką stronę iść, na jakie wsparcie możemy liczyć - mówił na wstępie Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Podczas dyskusji i debat poruszone zostały m.in tematy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego regionu, prowadzenia biznesu pod wpływem inflacji, wojny i podwyżek energii oraz budowy spalarni śmieci w Suwałkach. Do tego ostatniego tematu również odniósł się prezydent Suwałk. 

- Energetyka dzisiaj może przybierać różne formy. Odchodzimy od węgla, choć sprzedają go samorządy. Dekarbonizacja to takie nośne hasło, które teraz pewnie lekko przygaśnie. Niemniej jednak wyjścia nie ma i musimy odchodzić od energetyki opartej o węgiel, o źródła kopalne i wchodzić w energetykę odnawialną, zieloną. Wobec tego jeżeli mamy pewne zasoby i surowce, które możemy przetworzyć w energię, mam tu na myśli odpady komunalne, to powinniśmy je wykorzystać, po to chociażby, żeby w Suwałkach wytwarzać ciepło taniej niż to robimy przy pomocy węgla. 

Również pozytywnie o zamiarze budowy spalarni przez władze Suwałk wypowiadał się były minister gospodarki Piotr Woźniak. 

- Zawsze namawiam do tego, żeby kierować się zdrowym rozsądkiem. Dopóki mamy jeszcze przynajmniej pewien margines wyboru, należy z tego według własnego rozeznania korzystać. Brakuje przepisów pozwalających na spożytkowanie termiczne do celów energetycznych tak zwanego RDF, czyli czegoś co zostaje po przed mechanicznym przetworzeniu odpadów miejskich, komunalnych, Tych przepisów brakuje od wielu już lat, natomiast teraz robi się to konieczność chwili. Wszyscy w całej Polsce toniemy w odpadach. Suwałki mają świetną okazję do tego, żeby wyjść z tego obronną ręką. Skoro podjęto taką decyzję to gratuluję, dlatego że teraz należałoby wzmóc tak zwaną presję, czyli nacisk na ustawodawców żeby dostosowali przepisy do życia, a nie odwrotnie. Z takich przepisów korzystają wszyscy nasi sąsiedzi i nie ma powodu dla którego my też nie mielibyśmy zużywać nie całego, ale części asortymentu odpadów do celów energetycznych. Zwłaszcza, że jak wszyscy wiemy energia drożeje i wskoczyła na szalony poziom cen. 

Partnerem głównym tegorocznego wydarzenia jest marka Mercedes Benz Auto Idea Sp. z o.o., która podczas Forum zaprezentuje swoje najnowsze modele samochodów elektrycznych oraz przeprowadzi bezpłatne jazdy testowe. Konferencji towarzyszą również targi targi, a wśród wystawców można znaleźć największe firmy działające w branży energetycznej i odnawialnych źródłach energii. 

 

Forum Biznesowe Pogranicza potrwa do piątku (18.11). Drugiego dnia wydarzenia tematy skupią się m.in. na odnawialnych źródłach energii, technologiach przyjaznych środowisku, czy też perspektywach rozwoju lub upadku lokalnych systemów ciepłowniczych. Początek o godzinie 10.00. Transmisję online można również oglądać na profilu Facebook suwalki.info. 

 

Dodaj komentarz