Instalacja za 28 mln zł w suwalskim PGO

Budowa instalacji do doczyszczania selektywnie zebranych frakcji odpadów komunalnych.

W piątek (07.01) w suwalskim Ratuszu podpisano umowę na budowę instalacji do doczyszczania selektywnie zebranych frakcji odpadów komunalnych.

 

Duża inwestycja czeka Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Suwałkach, na którego terenie powstanie warta blisko 30 mln zł nowa hala i linia sortownicza. Dziś podczas konferencji prasowej o szczegółach mówili Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Zbigniew Walendzewicz, prezes Zarządu PGO w Suwałkach, Marek Korzun, prezes PRIBO-EPB” Sp. z o. o. – główny wykonawca inwestycji oraz Aleksandra Szczudło, posłanka na Sejm RP, która pomogła w zdobyciu środków zewnętrznych. Miasto Suwałki otrzyma bowiem na wykonanie inwestycji blisko 15,5 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

- Musimy osiągnąć narzucone przez Komisję Europejską poziomy segregacji dla naszego kraju. Bez nowoczesnej linii sortowniczej nie byłoby to możliwe. Dlatego też od kilku lat przygotowywaliśmy do realizacji ten projekt. Inwestycja została dofinansowana środkami z narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a w ich zdobyciu pomogła nam Pani Poseł Aleksandra Szczudło – mówił Zbigniew Walendzewicz.

Projekt, którego realizacja ma się zakończyć w grudniu tego roku zakłada budowę nowej hali o powierzchni 1.210,55 m2 oraz zamontowanie w hali linii sortowniczej o wydajności przetwarzania 5.000 Mg/rok odpadów selektywnie dostarczanych do zakładu, na 1 zmianę. Planowa linia sortownicza będzie wyposażona m.in. w następujące urządzenia techniczne: rozrywarkę do worków, sito bębnowe, które będzie wydzielać 3 frakcje odpadów, dwa separatory żelaza, separator optopneumatyczny służący do podziału np. podział butelek PET według kolorów, kabinę sortowania surowca płaskiego, np. karton, papier, folia, prasę hydrauliczną do belowania surowców wtórnych. Dodatkowo w ramach projektu przewidziano również zakup dwóch ładowarek teleskopowych do obsługi instalacji.

- Cieszę się, że taka nowoczesna instalacja powstanie w Suwałkach. Dzięki temu mniej odpadów trafi na wysypisko. Kolejny etap, o którym mówimy od dłuższego czasu to wybudowanie instalacji do termicznego przetwarzania odpadów. Nie będzie to jednak koniec. Już teraz analizujemy czy nie warto zainteresować się jeszcze budową biogazowni, która przetworzy odpady biodegradowalne w energię – poinformował prezydent Suwałk.

Na koniec konferencji została podpisana umowa na realizację inwestycji. Całkowity koszt inwestycji wynosi: 28.030.485,50 zł brutto. Kwota wydatków kwalifikowanych: 18.229.331,20 zł. Stopa dofinansowania wydatków kwalifikowanych wynosi: 85%. Wysokość dofinansowania: 15.494.931,52 zł

- Mamy doświadczenie w realizacji takich inwestycji. Nasza firma wybudowała od podstaw instalację firmy EKO-Mazury w Ełk. Plan jest taki, że na plac budowy wchodzimy na przełomie marca i kwietnia po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń. Z końcem tego roku spotkamy się na otwarciu tej inwestycji – podsumował Marek Korzun, główny wykonawca inwestycji

 

2 Komentarzy

koszt całkowity 28 mln, wydatki kwalifikowalne 18 mln. To na co pójdzie 10 mln i kto to pokryje?  Po skończonej inwestycji te 28 mln trzeba będzie amortyzować. Dla komfortu pracy kolesia donosiciela (TW Mamix), miasto podniesie cenę utylizacji odpadów o 100%. 

Eschat

16/01/2022

Dodane przez Civis w odpowiedzi na

Ja myślałem że zbudują jeszcze spalarnie śmieci i będziemy mieć ogrzewanie za darmo??? 🤔

Dodaj komentarz