Chcą przywrócić pamięć o zapomnianych żołnierzach Armii Krajowej

Program obchodów 80. Rocznicy Powstania Armii Krajowej w Suwałkach

Konferencja prasowa dotycząca organizacji i przebiegu obchodów 80. rocznicy powstania Armii Krajowej odbyła się w poniedziałek (07.02) w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Suwałkach.

 

W spotkaniu z mediami udział wzięli poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński, Jarosław Schabieński, Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku oraz Jarosław Kowalewski, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Suwałkach. Podczas spotkania zebrani przekazali szczegóły zbliżających się obchodów 80 rocznicy utworzenia Armii Krajowej. Uroczystości w Suwałkach odbędą się w poniedziałek 14. lutego o godzinie 9.00 przy odrestaurowanym grobie Stanisława Wiśniewskiego na cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej.

- Im więcej czasu upływa, tym bardziej widać jak ważna jest pamięć. Pamięć historyczna, który tworzy, buduje i pogłębia świadomość patriotyczną. Dzięki takim działaniom wydobywamy z niepamięci postacie z naszej ziemi, które zasługują na pamięć i wdzięczność. Taką postacią jest urodzony w Macharcach Stanisław Wiśniewski. żołnierzem Armii Krajowej oraz żołnierzem wyklętym. Został zamordowany podczas Obławy Augustowskiej przez komunistyczne siły bezpieczeństwa w 1947 roku. Czas zaćmił pamięć. Zaćmiła też celowa niepamięć z okresu PRL-u i potem też niestety błędy i zaniechania 30-lecia Polski Niepodległej doprowadziły do tego, że o wielu bohaterach nie wiemy bądź wiemy mało i są oni przypominani dopiero teraz, tak jak właśnie ta postać. Losy tego żołnierza odzwierciedlają jak w soczewce losy pokolenia. Tego pokolenia niepodległościowego, które nie pogodziło się z koncesjonowaną niepodległością po wojnie, a w czasie wojny prowadziło walkę z niemieckim, faszystowskim okupantem - mówił poseł Zieliński.

Natomiast Jarosław Schabieński, Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku przekazał informację o działaniach IPN-u związanych z 80. rocznicą utworzenia AK, a prowadzonych już od dłuższego czasu. To m.in. zeszłoroczne wyremontowanie pomnika AK w Nowince. Remontu w grudniu ubiegłego roku doczekał się też grób wojenny Stanisława Wiśniewskiego, pseudonim Zagłoba. W najbliższy poniedziałek zostanie od poświęcony. To jeden z nielicznych grobów żołnierzy podziemia niepodległościowego, który zachował się w Suwałkach, ale nie jedyny. IPN prowadzi starania o wpisanie kolejnych grobów do rejestru grobów wojennych. 

- IPN prowadzi również rejestr grobów weteranów wojennych, do którego mogą zostać wpisani wszyscy ci, którzy od Konfederacji barskiej walczyli o niepodległość Polski. Wtedy taki grób znajduje się pod opieką państwa. Można wtedy wystąpić chociażby o pieniądze na remont takiego grobu. Do rejestru grobów weteranów w Suwałkach wpisanych jest obecnie 11 grobów z czego trzy to groby żołnierzy Armii Krajowej. Chcemy wprowadzić do rejestru i objąć państwową opieką jak najwięcej grobów, więc jeżeli ktoś ma w swojej rodzinie lub wśród bliskich takiego weterana, to zachęcamy do kontaktu z Instytutem Pamięci Narodowej. 

6 Komentarzy

Adrian

08/02/2022

Suwałki wygrały głosowanie na maszt od PMM rok temu a masztu nie ma !!!
Panowie najwięksi patrioci: Schabieński, Zieliński i Kowalewski - dopilnujcie aby w Suwałkach stanęła patriotyczna flaga na patriotycznym maszcie !

Niech maszty z biało-czerwoną rozsiane w całym kraju pokażą nasze przywiązanie do Polski, którą mamy nie tylko w sercu, ale chcemy się nią podzielić budując wspólnotę Rzeczypospolitej. - Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki

Ciekawski Lewak

08/02/2022

Mam wrażenie, że polityczny taniec na grobach to ulubione hobby tych towarzyszy.  A tak na marginesie Hitlerowcy(Niemcy) nie byli faszystami a nazistami, "doktór" pisowskich nauk historycznych ps. schab powinien poprawić patriotę z nożyczkami. Groby, groby, groby brony broby

Dodaj komentarz