Ceny biletów komunikacji miejskiej w górę

Od przyszłego roku wzrosną opłaty za przejazdy autobusami komunikacji miejskiej.

Od przyszłego roku w Suwałkach wzrosną opłaty za przejazdy autobusami komunikacji miejskiej.

 

W środę (24.11) suwalscy radni przyjęli projekt uchwały w sprawie opłat za przejazdy autobusami komunikacji miejskiej na terenie miasta Suwałk oraz na terenie gminy Suwałki. Od stycznia cena biletu normalnego wzrośnie o 50 groszy - z 2,50 zł do 3 zł. Bilet ulgowy będzie z kolei droższy o 25 groszy z 1,25 zł do 1,50 zł. Szacunkowy zwiększony wzrost wpływów do budżetu miasta ma wynieść 350-360 tys. zł.

 

Przejazdy autobusami komunikacji miejskiej na terenie Suwałk w 2022 roku: 

  1. bilet jednoprzejazdowy normalny - 3,00 zł; 
  2. bilet jednoprzejazdowy ulgowy - 1,50 zł; 
  3. bilet dekadowy - 38,00 zł; 
  4. bilet dekadowy imienny dla posiadaczy "Suwalskiej Karty Mieszkańca - zwykła" - 30,40 zł; 
  5. bilet dekadowy imienny dla posiadaczy "Suwalskiej Karty Mieszkańca - rodzina wielodzietna" - 19,00 zł; 
  6. bilet dekadowy imienny dla posiadaczy "Suwalskiej Karty Mieszkańca - senior" - 19,00 zł; 
  7. bilet miesięczny lub 30-dniowy imienny normalny - 90,00 zł; 
  8. bilet miesięczny lub 30-dniowy imienny ulgowy - 46,00 zł;

 

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk zmiany uzasadniał faktem, że ostatnia podwyżka cen biletów w suwalskiej komunikacji miejskiej miała miejsce w 2011 r. Całkowity koszt funkcjonowania komunikacji miejskiej w tym czasie wzrósł o ponad 20%. 

Wzrost kosztów wynagrodzeń oraz wzrost cen paliw skutkuje zwiększeniem rekompensaty dla operatora za świadczone usługi przewozowe. Powyższe czynniki oraz skutki pandemii COVID-19, w wyniku której szczególnie ucierpiał sektor transportu publicznego, powodują systematyczny wzrost wydatków Miasta Suwałk na zadania związane z organizacją publicznego transportu zbiorowego. Rekompensata, jaką Miasto  w porozumieniu z Gminą, wypłaca PGK w Suwałkach Sp. z o.o. za przejechane kilometry wynosi już ponad 9 mln zł, podczas gdy przychody z biletów w wyniku pandemii drastycznie spadły i pokrywają jedynie 19,7 % kosztów. Przyczyniły się do tego wprowadzone ograniczenia w autobusach, konieczność zapewnienia dodatkowych kursów na kluczowych trasach oraz znaczny spadek liczby pasażerów. W 2020 r. odnotowano 45%-owy spadek liczby pasażerów w stosunku do roku 2019. 

Dłuższą dyskusję wywołał wniosek radnego Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kowalewskiego, który zaproponował, aby do bezpłatnych przejazdów uprawnieni byli umundurowani żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz weterani polskich misji poza granicami kraju. Ostatecznie został on przyjęty większością głosów. 

Dodaj komentarz