Mieszkańcy województwa podlaskiego będą mieli w 2025 roku zapewniony dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i edukacji prawnej w 49 punktach. Trzy z nich zostaną utworzone w Suwałkach.
Administracja rządowa zleca powiatom zadanie zapewnienia mieszkańcom nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej. Rządowe środki w wysokości ponad 3,5 mln zł zostaną rozdzielone między poszczególne powiaty proporcjonalnie do liczby ich mieszkańców. W każdym z powiatów województwa podlaskiego powstanie od 2 do 12 (w przypadku miasta Białystok) punktów pomocy. Poszczególne powiaty tworzą punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego, przy czym połowę punktów powierzają adwokatom i radcom prawnym, którzy będą udzielać nieodpłatnej pomocy prawnej, a połowę organizacjom pozarządowym prowadzącym działalność pożytku publicznego – te będą udzielać nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
W punkcie bezpłatnej pomocy prawnej można otrzymać informację o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach i obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym. Osoba zgłaszająca się może dowiedzieć się, w jaki sposób można rozwiązać jej problem prawny, a także uzyskać pomoc w sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych, ustanowienie pełnomocnika z urzędu, ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.
Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku.
Miasto Suwałki otrzymało roczną dotację w kwocie 219 tysięcy 744 złotych na utworzenie trzech punktów. 12 punktów zorganizowanych będzie w Białymstoku, 6 punktów powstanie w powiecie białostockim, po 2 punkty powstaną w powiatach: augustowskim, bielskim, grajewskim, hajnowskim, kolneńskim, łomżyńskim, monieckim, sejneńskim, siemiatyckim, sokólskim, suwalskim, wysokomazowieckim i zambrowskim oraz w Łomży.
Źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki