"Choroby układu krążenia stanowią 40% wszystkich zgonów"

Choroby układu krążenia są w Polsce główną przyczyną zachorowań i zgonów wśród dorosłych

Światowy Dzień Serca, obchodzony od roku 2000 w każdą ostatnią niedzielę września, to coroczne święto poświęcone promocji wiedzy o chorobach układu krążenia, sposobach ich leczenia oraz metodach profilaktyki. Intencją organizatorów jest, by Dzień ten stał się okazją do upowszechniania wśród społeczeństwa wiedzy o chorobach serca i naczyń ze szczególnym uwzględnieniem zachowań profilaktycznych.

- Naszym celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promocja zdrowego stylu życia. Wierzymy, że działając wspólnie na rzecz profilaktyki i leczenia, możemy przyczynić się do zmniejszenia skali epidemii tych chorób – mówi doktor Paweł Drozdowski, kardiolog, ordynator Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Suwałkach, Grupa American Heart of Poland.

Choroby układu krążenia są w Polsce główną przyczyną zachorowań i zgonów wśród dorosłych, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Stanowią one 40% wszystkich przyczyn zgonów, a po 65 roku życia aż 53%.

- Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, nieprawidłowe wartości lipidów w surowicy, otyłość, szczególnie otyłość brzuszna, palenie papierosów, niewłaściwa dieta, mała aktywność fizyczna, przewlekły stres, predyspozycja genetyczna są przyczyną schorzeń kardiologicznych – wyjaśnił doktor.

Szacuje się, że za rozwój chorób układu krążenia w 30 % odpowiadają nasze geny, a w 70% czynniki środowiskowe i nasz styl życia.

- Ponieważ Światowy Dzień Serca ma służyć, przede wszystkim, promocji profilaktyki, chciałbym przedstawić Państwu aktualne zalecenia, które pomogą ochronić nas przed przedwczesnym wystąpieniem chorób układu krążenia. Unikaj toksyn uszkadzających serce, czyli nie pal papierosów (również e-papierosów) i nie wdychaj biernie dymu tytoniowego, nie pij alkoholu, który jest trucizną dla serca, nie przyjmuj narkotyków i innych substancji psychoaktywnych. Utrzymuj prawidłową masę ciała, obwód w pasie dla kobiet poniżej 80 cm., a dla mężczyzn poniżej 94 cm. Ćwicz regularnie: minimum 75 minut intensywnego treningu na tydzień lub 150 minut treningu umiarkowanego. Zalecany jest wysiłek aerobowy trwający minimum 30 minut, 5-7 dni w tygodniu. Zadbaj o zdrową dietę. Ogranicz spożycie czerwonego mięsa, tłuszczów zwierzęcych, słodyczy i napojów słodzonych, soli i produktów przetworzonych takich jak fast food, słone przekąski, herbatniki, batony, jedz więcej: warzyw i owoców, produktów zbożowych z pełnego ziarna, nasion roślin strączkowych, ryb, produktów mlecznych niskotłuszczowych, orzechów i nasion – wyliczył doktor z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.

Ponadto należy kontrolować systematycznie poziom cukru, ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu oraz trójglicerydów w surowicy, a jeżeli przekraczają dopuszczalne dla ciebie wartości podejmij leczenie.

- Główną przyczyną zawałów serca jest miażdżyca naczyń wieńcowych - naczyń doprowadzających krew do serca. Podstawowe objawy zawału serca to: silny palący lub rozrywający ból za mostkiem. Ból ma charakter rozlany, często promieniuje do żuchwy, zębów, szyi lub lewej ręki. Towarzyszą mu zlewne poty i lęk. Objawy pojawiają się nagle, ale mogą być poprzedzone kilkudniowym wywiadem, kiedy to ww. objawy pojawiają się podczas wysiłków, a ustępują w spoczynku. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów wskazany jest pilny kontakt ze służbą zdrowia – dodał doktor z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, Grupa American Heart of Poland.

Światowy Dzień Serca obchodzony jest z inicjatywy Światowej Federacji Serca (WHF) z udziałem i przy współfinansowaniu WHO, UNESCO i UNICEF. Pierwsze obchody odbyły się 24 września 2000 roku. W Polsce obchody organizowane są od 2002 roku przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Celem jest zwrócenie uwagi na konieczność indywidualnej i instytucjonalnej profilaktyki chorób układu krążenia.

Dodaj komentarz