Uważajmy na okiść - apeluje WPN

Przed niebezpieczną okiścią ostrzega Wigierski Park Narodowy

Przed niebezpieczną okiścią, która występuje obecnie w lasach na terenie całej Suwalszczyzny, ostrzega Wigierski Park Narodowy. 

 

Okiść to zjawisko związane z opadem śniegu osiadającym na gałęziach drzew i krzewów; gruba warstwa ciężkiego, mokrego śniegu powodująca często łamanie gałęzi, a nawet całych drzew. Obficie padający śnieg, zwłaszcza gdy temperatura waha się w okolicy 0 st. C, gromadzi się w koronach drzew w ilości destabilizującej często ich równowagę. Drzewa przewracają się lub łamią, i to w zupełnie nieprzewidywalnym momencie, na zasadzie że "ostatnia słomka łamie grzbiet wielbłąda". Szalę może przechylić jeden płatek śniegu, zmiana wilgotności śnieżnej czapy na skutek napływu wilgotniejszego powietrza, albo osłabienie sprężystości drewna przy spadku temperatury. Trzask łamiących się drzew i urywanych konarów jest częstym efektem akustycznym zaśnieżonego lasu. Zerwane upadającymi drzewami lub oderwanymi konarami linie energetyczne i telekomunikacyjne są zmorą służb. O ile przy porywistym wietrze większość myślących ludzi ma świadomość niebezpieczeństwa przebywania w lesie, to przy okiści nasza czujność bywa uśpiona.

 

- Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i zdrowego rozsądku podczas przebywania w lesie - apelują władze Wigierskiego Parku Narodowego. 

 

Dodaj komentarz