W sierpniu na terenie gminy Jeleniewo rozpoczną się badania na złożach Krzemianka i Udryn w ramach międzynarodowego projektu badawczego „Zrównoważone poszukiwanie złóż surowców krytycznych ze skał magmowych w UE: Wyznaczenie sposobu przejścia na zieloną energię (SEMACRET)”.
Głównym celem projektu jest zwiększenie elastyczności dostaw surowców (w tym również krytycznych) poprzez rozwój prac poszukiwawczych i badanie możliwości ich wydobycia w Unii Europejskiej. Projekt koordynowany jest przez Uniwersytet w Oulu (Finlandia) i zrzesza 17 międzynarodowych jednostek naukowo–badawczych oraz partnerów przemysłowych z różnych krajów europejskich. Badania prowadzone będą z helikoptera, przelatującym ze sprzętem badawczym zawieszonym 30 metrów nad ziemią przez około 6-12 dni pomiarowych. Dodatkowo prowadzone będą badania naziemne elektromagnetyczne, polegające na rozłożeniu specjalnych urządzeń pomiarowych na polach. Wytyczony obszar badań to 200 km2.
- Pracownicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego oraz inne osoby zainteresowane tematem i zaniepokojone myślą o utworzeniu na tym terenie kopalni uczestniczyły w spotkaniu informacyjnym zorganizowanym dla mieszkańców regionu, na którym wyjaśniono, że badania prowadzone na terenie złóż Krzemianka i Udryn będą badaniami nowych metod sprawdzania złóż znajdujących się na dużych głębokościach. Nie mają one prowadzić do wydobycia na naszym terenie - przekazał Suwalski Park Krajobrazowy.
Wyniki badań zostaną zaprezentowane w maju 2025 r. Dodatkowym aspektem projektu będzie opracowanie ankiety, badającej społeczną świadomość na temat znaczenia surowców krytycznych dla gospodarki oraz akceptację lokalnych społeczności dla prowadzenia badań poszukiwawczych i prac wydobywczych. Więcej o projekcie można dowiedzieć się na anglojęzycznej stronie www.semacret.eu oraz stronie Państwowego Instytutu Geologicznego.