Augustów w 2024r przeznaczy znaczną część budżetu na inwestycje

Augustów w 2024r przeznaczy znaczną część budżetu na inwestycje

 

Projekt budżetu Augustowa na przyszły rok zaprezentował w poniedziałek (18.12) na konferencji prasowej burmistrz miasta Mirosław Karolczuk. Zakłada on 96 mln zł wydatków na inwestycje. 

 

Miasto Augustów w 2024 roku ma zainwestować 96 milionów złotych. Przypomnieć wypada, że jeszcze kilka lat temu tyle wynosił cały budżet miejski.

 

- Jestem dumny, że dziś możemy inwestować więcej niż wynosił cały nasz budżet jeszcze kilka lat temu. Dzięki dobremu planowaniu i gospodarnemu zarządzaniu rozwijamy miasto. Zainwestujemy w rok blisko 100 milionów złotych. Jednocześnie corocznie spłacamy ponad 3 miliony złotych długów zaciąganych w poprzednich latach. Dzięki temu utrzymamy wskaźnik zadłużenia na poziomie 24%, czyli blisko połowę niższy niż jeszcze w 2012 roku i jeden z najniższych w regionie – wyjaśnia Burmistrz Mirosław Karolczuk

 

W 2024 roku ogólna suma wydatków ma wynieść blisko 258 milionów złotych. Wydatki na inwestycje wyniosą więc niemal 40%. Augustów zainwestuje więcej niż 60 tysięczne Miasto Łomża. W przeliczeniu na mieszkańca, zainwestuje więcej niż Łomża i Suwałki łącznie. Tym samym staje się liderem inwestycji w regionie, wyprzedzając Łomżę, Ełk, Grajewo, Suwałki i wiele innych miast.

 

- Przez wiele poprzednich kadencji inwestycje były bardzo niskie, w niektórych latach było to zaledwie 5 czy 10 milionów złotych. Zmieniliśmy to.  W 2024 inwestycje to prawie 100 mln zł, to 10-20 razy tyle co u naszych poprzedników. Mamy w mieście sprawny systemu pozyskiwania środków zewnętrznych. Każdą szansę trzeba wykorzystać. W roku 2023 roku nasza skuteczność była bliska 100%. Dochody majątkowe w 2024r. to prawie 77 milionów złotych. To także środki na inwestycje. W ostatnich latach zmniejszaliśmy zadłużenie. Cieszę się, że nasz zespół - z Burmistrzem Karolczukiem na czele, może chwalić się takimi wynikami. Samorządowcy z innych miast zwracają się do nas z prośbą o radę i wsparcie merytoryczne. Odpowiedź jest jedna: dobry zespół, dobra współpraca, a efekt jest imponujący dla rozwoju miasta – mówi Zastępca Burmistrza Sławomir Sieczkowski

 

 

Kwoty przeznaczone na inwestycje pozwolą Miastu Augustów zrealizować szereg poważnych przedsięwzięć. W planie jest między innymi budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2, budowa 11 ulic w dzielnicy Baraki, ukończenie remontów szkół i przedszkoli, plac zabaw i plac do kalisteniki w dzielnicy Wypusty, modernizacja wyciągu nart wodnych, budowa monitoringu miejskiego, czy zakup nowoczesnych, elektrycznych autobusów. Większość wydatków wsparta jest pokaźnymi dofinansowaniami z zewnątrz.

 

- Mówiłem wielokrotnie, że w centrum mojego zarządzania miastem są mieszkańcy. Dlatego ten projekt zakłada ważne dla naszej społeczności przedsięwzięcia. Osobiście najbardziej cieszę się z budowy sali gimnastycznej przy SP2. Dodatkowej satysfakcji dostarcza fakt, że nasz poziom inwestycji na mieszkańca, to ponad 3,5 tysiąca złotych. W Ełku, to około 1400 złotych, w Łomży około 1700, w Suwałkach około 2 tysiące – dodaje Burmistrz

 

Spora część inwestycji zaplanowanych w budżecie jest już zakontraktowana lub ma ogłoszone przetargi. 

Głosowanie nad przyjęciem budżetu na 2024 rok odbędzie się na najbliższej sesji Rady Miejskiej, w środę 20 grudnia 2023 roku. 

 

Źródło: UM Augustów 

 

Dodaj komentarz