Wigrosfera online Festiwal 2020

Wigrosfera online Festiwal 2020

Dźwiękowa odpowiedź na naturalną ludzką potrzebę obcowania z naturą i kulturą. Dwa wieczory, cztery koncerty, transmisje online ze sceny na plaży PTTK w Starym Folwarku z widokiem na jedno z najpiękniejszych polskich jezior – Wigry na Suwalszczyźnie. Zaproszeni artyści to: Resina, NeoQuartet, Roshko Brothers i Voytek Proniewicz.

 

26 -27.06.2020 
Wigierski Park Narodowy

 

Idea artystyczna Wigrosfery zakłada prezentację klasyki polskiej muzyki oraz najnowsze jej osiągnięcia wykorzystujące nowinki technologiczne. W ciągu dwóch dni odbędą się cztery koncerty, podczas których usłyszymy klasyczne tria smyczkowe Karola Lipińskiego, współczesne dzieła Pawła Szymańskiego i Krzysztofa Pendereckiego, elektryczny kwartet smyczkowy wraz z syntezatorami, muzykę elektroniczną oraz klasyczną wiolonczelę, która dzięki użyciu najnowszych technologii przeniesie słuchaczy w wielowarstwowe połacie najnowszej sztuki.

 

Zapraszamy na koncerty na żywo oraz online – na platformie Kultura na Wynos. Koncerty będzie można obejrzeć również na facebookowych profilach Suwalskiego Ośrodka Kultury i festiwalu.

 

PROGRAM:

Dzień I – 26.06.2020 | godz. 19.30
VOYTEK PRONIEWICZ & ROSHKO BROTHERS

Joseph Haydn – Trio londyńskie C-dur nr 1 na 2 skrzypiec i wiolonczelę
Krzysztof Penderecki – Cadenza na skrzypce solo
Karol Lipiński – Trio g-moll op. 8 na 2 skrzypiec i wiolonczelę

Trio złożone z wybitnych polskich artystów przedstawi program, który w pełni pokazuje bogactwo piękna i wirtuozerii twórczości Josepha Haydna, Karola Lipińskiego oraz Krzysztofa Pendereckiego.

 

Dzień I – 26.06.2020 | godz.20.30
NEOQUARTET

Paweł Szymański – Cztery utwory na kwartet
Projekt Neo Electric Quartet

W pierwszej części koncertu jeden z najciekawszych europejskich zespołów muzyki współczesnej przedstawi dzieło Pawła Szymańskiego, kompozytora, który znany jest ze swojego zamiłowania do Suwalszczyzny. W drugie części zaprezentowany zostanie unikatowy na skalę światową projekt Neo Electric Quartet, gdzie muzycy NeoQuartet eksplorują nieodkryty świat brzmień elektrycznego kwartetu smyczkowego z użyciem najnowszych zdobyczy technologicznych. Zsyntetyzowane brzmienie klasycznego instrumentalnego składu poddane obróbce komputerowej, użycie multiefektów i looperów daje niezwykłe możliwości twórcze.

 

Dzień II – 27.06.2020 | godz.19.30
BAROX – ROSHKO BROTHERS

Jan Roszkowski – kompozycje, wiolonczela, fortepian, koto, elektronika
Adam Roszkowski – skrzypce, sansula, loopy/elektronika

Projekt muzyczny Adama i Jana Roszkowskich. Ideą powstania było znalezienie materii pomiędzy utworami klasycznymi z okresu baroku oraz autorskimi kompozycjami braci. Jest to muzyka świata i jej barwy można opisać jako falujące przestrzenie czy orientalny sound dalekiego wschodu. Kolory brzmień pochodzą od takich instrumentów jak: monochord, harfa kotamo, indyjska tabura. Projekt wymyka się podziałom na znane gatunki i style, scala brzmienia akustyczne z nowoczesnymi. Barox łączy klasykę z elektroniką, pozostając w duchu słowiańskiej melancholii.

 

Dzień II – 27.06.2020 | godz.20.30
RESINA

Wiolonczelistka, kompozytorka i aranżerka Resina (Karolina Rec) uważana jest na jedną najbardziej interesujących twórczyń współczesnej kameralistyki. Artystka należy do wąskiego grona artystów skupionych wokół cieszącej się środowiskowym uznaniem brytyjskiej wytwórni Fat Cat Records.

Każdego dnia po koncercie zostaną przeprowadzone i transmitowane rozmowy z artystami. Gościem specjalnym imprezy będzie Paweł Szymański.

 

Dodaj komentarz