FILHARMONIA SUWAŁK: Jesienne barwy muzyki

W październiku Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert muzyki klasycznej

  

W październiku Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert muzyki klasycznej. Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Cezarego Gójskiego zaprezentuje koncert muzyki klasycznej z akordeonem i skrzypcami w roli głównej. Orkiestrze towarzyszyć będą soliści: skrzypaczka Małgorzata Makarewicz oraz akordeonista Patryk Sztabiński.

 

27.10.2023, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5
bilety 40 zł

 

W programie m. in. utwory:

  • Henryka Wieniawskiego
  • Johana Svendsena
  • Fritza Kreislera
  • Macieja Radziwiłła
  • Astora Piazzolli

 

Małgorzata Makarewicz jest pasjonatką muzyki. Uwielbia grać na skrzypcach solo, w zespołach kameralnych i orkiestrach. Urodziła się w 1999 roku w Suwałkach i tam też ukończyła szkołę muzyczną – I stopień w klasie mgr Elżbiety Kondzior, II stopień pod kierunkiem mgr Cezarego Gójskiego. Studia ukończyła w czerwcu 2023 roku w klasie prof. Andrzeja Gębskiego i mgr Gwidona Ciężarka na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.


Swoje umiejętności zdobywała i doskonaliła uczestnicząc w wielu kursach mistrzowskich, takich jak: Międzynarodowe Kursy Muzyczne im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie 2019 w klasie prof. Andrzeja Gębskiego, Zimowa Akademia Muzyki w Lusławicach 2018 w klasie prof. Andrzeja Gębskiego, Kursy mistrzowskie w klasie prof. Marcina Baranowskiego (2017 r.), Lutosławski Youth Orchestra 2018, Kurs Muzyki Kameralnej Artelier w Szczecinie (2015, 2016), Europejskie Kursy Muzyczne w Kołobrzegu 2013 w klasie p.Magdaleny Rezler-Niesiołowskiej, Ogólnopolski Kurs Orkiestrowy w Suwałkach (2013, 2014, 2015, 2016, 2017).


Jest laureatką wielu konkursów, otrzymała m.in.: wyróżnienie na III Ogólnopolskim Konkursie „Talenty skrzypcowe 2019”, 2 miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „eMuse” (2020), 1 miejsce na Międzynarodowym Internetowym Konkursie Muzycznym „Imka” (2021). Współpracowała ze wspaniałymi dyrygentami i muzykami, takimi jak: Massimiliano Caldi, Bassem Akiki, Agnieszka Duczmal, Monika Wolińska, Tomasz
Radziwonowicz, Andrzej Borzym Jr., Dorota Miśkiewicz, Kuba Badach, Artur Andrus. Od stycznia 2023 r. pracuje jako koncertmistrzyni Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Cezarego Gójskiego. Gra także jako muzyk orkiestrowy z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Heroes Orchestra, Chopin University Chamber Orchestra czy Warsaw Impressione Orchestra. W wolnym czasie lubi słuchać muzyki, podróżować, jeździć na rolkach, spędzać czas z bliskimi oraz swoimi kotami: Timonem i Pumbą.

 

Patryk Sztabiński – wirtuoz, zaliczany do grona wybitnych akordeonistów. Laureat ponad czterdziestu nagród muzycznych m.in. I nagroda na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu (2009) I nagroda na XXXIII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo (Włochy, 2008), Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2015).

 

Jako młody artysta miał przyjemność występować w wielu prestiżowych salach koncertowych takich jak: Carnegie Hall (New York, USA), Orchard Hall (Tokyo, Japan), Festival Hall (Osaka, Japan), Opera Narodowa, Filharmonia Narodowa, Filharmonia Lwowska (Ukraina), Zamek Królewski – Pałac Władców w Wilnie (Litwa), Pałac Belwederski (dla prezydenta Polski) i wielu innych. Występował na Litwie, Białorusi, Ukrainie, we Włoszech, w Niemczech, Francji, Austrii, Hiszpanii, Katarze, Arabii Saudyjskiej, Turcji, Stanach Zjednoczonych, Japonii.

 

W roku 2012 został laureatem prestiżowego międzynarodowego konkursu multiinstrumentalnego „WORLD MUSIC COMPETITION” w Ragusa Ibla na Sycylii, gdzie rywalizował z prawie 200 solistami i zespołami kameralnymi. Nagroda „Outstanding Musician” oraz dwie nagrody pozaregulaminowe zaowocowały solową trasą koncertową po Stanach Zjednoczonych. To właśnie podczas tournee w USA zadebiutował w jednej z najsłynniejszych sal koncertowych świata – Carnegie Hall.

 

Oprócz kariery solistycznej współpracuje z różnymi zespołami oraz czynnie udziela się jako muzyk sesyjny. Współpracował z Operą Narodową w Warszawie przy spektaklu „Powder her face” Thomasa Adesa, jak również z warszawskimi teatrami – Teatrem Polskim, Teatrem Ateneum, Teatrem Sabat. Współpracował z Justyną Steczkowską przy projekcie Justyna Steczkowska & Orkiestra Cygańska. W 2015 roku odbył tournée po Japonii wraz z Alfred Hause Tango Orchester. W 2019 wspólnie z Wiesławiem Tupaczewskim (założycielem Kabaretu OT.TO) nagrał płytę pt. „Listy”. Występował w programach radiowych i telewizyjnych m.in. w telewizji NDTV w Nowym Jorku, TVP 1, TVP 2, TVN, w Programie I, II, III Polskiego Radia.

 

W 2017 roku z oceną celującą ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. dr hab. Klaudiusza Barana.

 

Swoje umiejętności rozwija podczas mistrzowskich kursów. Szkolił się u takich mistrzów jak: prof. Yuri Shishkin (Rosja), prof. Matti Rantanen (Finlandia), prof. Mie Miki (Japonia, Niemcy), prof. Geir Draugsvoll (Dania), prof. Wł. Lech Puchnowski (Polska), prof. Stefan Hussong (Niemcy), prof. Claudio Jacomucci (Włochy), prof. Cao Xiao-Qing (Chiny) czy prof. Aleksander Dmitriew z Konserwatorium w Petersburgu (Rosja). 

 

Patryk Sztabiński gra na najwyższej klasy akordeonie koncertowym – BUGARI ARMANDO SELECTA.

 

Cezary Gójski – naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Warszawie w klasie prof. Józefa Laskowskiego. Naukę kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej Stopnia Podstawowego i Licealnego im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Marka Zebury oraz Pawła Rybkowskiego.Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina, filia w Białymstoku w klasie wykł. Dariusza Garbacza. Podczas studiów czynnie uczestniczył w licznych seminariach, kursach, warsztatach i konsultacjach prowadzonych m. in. przez N. Meyerscough, M. Rezler, T. Tomaszewskiego, K. Podejko, K. Olechowskiego, J. Staniendę. Jeszcze w czasie studiów nawiązał stałą współpracę z orkiestrą Sinfonia Viva, w której pracuje na stanowisku koncertmistrza. W 2004 rozpoczął pracę w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Pracował tam do roku 2009, gdzie przez ostatnie 2 lata pełnił funkcję I skrzypka – I głos. W 2012 roku objął stanowisko koncertmistrza w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.Oprócz gry w orkiestrach i zespołach kameralnych realizuje się również jako solista. Do ważniejszych występów zalicza się wykonanie Koncertu skrzypcowego fis-moll op.14 Henryka Wieniawskiego z towarzyszeniem orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej, Koncertu d-moll na dwoje skrzypiec J.S. Bacha BWV 1043 z orkiestrą Sinfonia Viva, Koncertu G-dur Józefa Haydna z muzykami Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, a także Koncertu na skrzypce solo i orkiestrę smyczkową Romualda Twardowskiego podczas koncertu wieńczącego Warsztaty Orkiestrowe Ars Musica w Suwałkach w 2013 roku. Jako solista współpracował z takimi dyrygentami jak: Marek Pijarowski, Michał Klauza, Tomasz Radziwonowicz, Jan Miłosz Zarzycki czy Łukasz Borowicz.Od roku 2007 pracuje jako nauczyciel skrzypiec oraz dyrygent w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Suwałkach, gdzie z pasją przekazuje wiedzę muzyczną młodszym pokoleniom. W 2020 roku ukończył studia dyrygenckie w klasie prof. Marka Pijarowskiego na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Swoje umiejętności doskonali biorąc czynny udział w warsztatach i kursach mistrzowskich pod czujnym okiem znakomitych profesorów i pedagogów.

Dodaj komentarz