ANCYJAS laureatem 54. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych

Zespół z SOK nagrodzony w Kazimierzu

Zespół Śpiewu Tradycyjnego ANCYJAS działający w Suwalskim Ośrodku Kultury zajął 3. miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych na 54. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. 

 

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą to wydarzenie, w którym poszczególne województwa reprezentują najwybitniejsi artyści ludowi z danego regionu. Sam udział w wydarzeniu jest godny odnotowania i gratulacji, a co dopiero miejsce na podium. W jury tegorocznego festiwalu zasiadły takie znakomitości jak: prof. dr hab. Jan Adamowski, mgr Maria Baliszewska, prof. dr hab. Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska, prof. dr hab. Piotr Dahlig, dr Jacek Jackowski, dr Bożena Lewandowska, Remigiusz Mazur-Hanaj, prof. dr hab. Bożena Muszkalska i dr Janina Biegalska.

 

Zespół Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas działalność rozpoczął w 2006 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach. Obecnie działa w Suwalskim Ośrodku Kultury. Słowo "ancyjas" wywodzi się z gwary suwalskiej i oznacza nieczystą, ale niezbyt groźną siłę. Grupa pod kierownictwem Anny Szafranowskiej wykonuje tradycyjne pieśni Suwalszczyzny (polskie, rosyjskie, litewskie) śpiewając białym głosem. W swym repertuarze ma tradycyjne pieśni obrzędowe od kolęd i pastorałek, przez pieśni wielkopostne, wiosenne czy miłosne, po żniwne i weselne. Występuje podczas lokalnych jarmarków, m.in. Kaziuka Suwalskiego i Jarmarku Folkloru oraz regionalnych. np. Festiwalu Pieśni Wielkopostnych w Czarnej Białostockiej. Współpracował przy spektaklu Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna „ Żar Bułgarii” wykonując tradycyjne pieśni bułgarskie. Zrealizował również widowiska teatralno-obrzędowe „Biała sukienka, złoty pas – jak to na weselach bywało i co się jeszcze ostało” oraz “Wieczór panieński” z tradycyjnymi suwalskimi pieśniami weselnymi. 

 

Dodaj komentarz