Jakie są podstawowe zasady pakowania towaru do transportu morskiego?

Jakie są podstawowe zasady pakowania towaru do transportu morskiego?

 

W trakcie przewozu statkiem, na przykład podczas relokacji linii produkcyjnej, należy wykonać pakowanie do transportu morskiego. Jest to niezwykle ważny etap, który decyduje o odpowiednim zabezpieczeniu ładunku, w tym przed czynnikami atmosferycznymi. Sprawdź, jak prawidłowo zapakować maszyny i urządzenia przemysłowe.

 

Dlaczego należy profesjonalnie wykonać pakowanie towaru do transportu morskiego?

Aby ładunek sprawnie i bezpiecznie dotarł do celu, trzeba przeprowadzić pakowanie towaru do transportu morskiego. Dzięki temu przewożone maszyny zostaną zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby doprowadzić do ich uszkodzenia na przykład w wyniku zalania wodą albo uderzania o ściany kontenera. Chodzi o zjawiska atmosferyczne, przede wszystkim takie jak sztorm, który może spowodować:

 

  • przedostawanie się wilgoci do wnętrza kontenera w wyniku intensywnych opadów deszczu i zalewania pokładu wodą morską, co może wywołać korozję sprzętów;
  • przemieszczanie ładunku w związku z silnym wiatrem i kołysaniem statku.

 

Pakowanie do transportu morskiego jest niezbędne, aby w trakcie przewozu nie doszło do strat finansowych wynikających ze zniszczenia ładunku. Może to być szczególnie dotkliwe, gdy realizowana jest relokacja drogich maszyn przemysłowych. Profesjonalne pakowanie, dzięki znakowaniu towarów, umożliwia ich łatwą identyfikację, co usprawnia transport. Ponadto wydatnie wpływa na bezpieczeństwo – skrzynie są stabilnie umocowane w kontenerach i nie wystają z nich elementy, które mogłyby zranić załogę statku.

 

Jak prawidłowo wykonać pakowanie towaru do transportu morskiego?

Pakowanie do transportu morskiego powinno zostać przeprowadzone przez profesjonalną firmę, np. taką jak Inrel, która zadba o właściwe zabezpieczenie i oznakowanie ładunku. Niezbędna jest fachowa realizacja wielu czynności – trzeba kolejno:

  • wykonać wizję lokalną, w trakcie której dochodzi do pomiarów ładunku, dzięki czemu można dobrać skrzynie transportowe o odpowiednich wymiarach;
  • zaprojektować i wyprodukować skrzynie oraz umieścić w nich towary, pamiętając o zabezpieczeniu, na przykład mechanicznym i antykorozyjnym, które jest potrzebne w trakcie przewozu maszyn przemysłowych;
  • zamknąć skrzynie i je oznakować.

 

W dalszej kolejności dochodzi do załadunku na kontener morski, który jest efektywnym sposobem transportu towarów drogą morską. Etap ten jest niezwykle ważny, gdyż wymaga zabezpieczenia ładunku przed przemieszczaniem się. Ponadto w sytuacji, gdy dochodzi do relokacji elementów linii produkcyjnych, po przeprowadzeniu wizji lokalnej trzeba wykonać demontaż urządzeń, który powinien zostać przeprowadzony przez fachowców, w tym elektryków i ślusarzy.

 

O czym należy pamiętać, jeśli wykonywane jest pakowanie do transportu morskiego?

Pakowanie towaru do transportu morskiego wymaga profesjonalnego zabezpieczenia ładunku. Jeśli realizowany jest przewóz maszyn, trzeba:

  • wykonać platformy oraz skrzynie, najlepiej z drewna fumigowanego z certyfikatem IPCC, które jest wolne od szkodników;
  • przypiąć urządzenia do platformy za pomocą pasów transportowych;
  • nałożyć folię antykorozyjną i umieścić w skrzyniach pochłaniacze wilgoci czy wskaźniki temperatury albo przechyłu;
  • wykonać stelaż oraz zabezpieczyć go papierem antykorozyjnym i sklejką wodoodporną.

 

Ważne jest to, aby każde opakowanie było idealnie dopasowane do gabarytów ładunku, dzięki czemu nie będzie się on przemieszczał w trakcie przewozu, a w kontenerze zmieści się więcej towarów.

 

Zabezpieczenie ładunku za pomocą pasów transportowych - inrel.pl

 

Jeśli realizowane jest pakowanie do transportu morskiego, należy zabezpieczyć ładunek na przykład przed przemieszczaniem się. W przypadku przewozu maszyn służy do tego obudowa wykonana z drewna fumigowanego. Do platformy należy przypiąć poszczególne elementy, wykorzystując pasy transportowe.

 

Kolejna zasada dotyczy dokładnego oznakowania ładunku. Aby pracownicy portu i załoga statku odpowiednio się z nim obchodzili, na skrzyniach powinien zostać umieszczony na przykład symbol parasolki, wskazujący na to, że towar musi być chroniony przed wilgocią, czy kieliszka (informuje, że ładunek pod wpływem wstrząsów może ulec uszkodzeniu). Identyfikację towarów ułatwia umieszczenie na opakowaniach numerów serii produkcyjnych.

 

Pakowanie do transportu morskiego jest niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa towarów i załogi statku. Jeśli zostanie przeprowadzone prawidłowo, ładunek nie będzie narażony na uszkodzenie czy zniszczenie na przykład pod wpływem trudnych warunków atmosferycznych. Pakowanie wymaga zatrudnienia profesjonalnej ekipy, która zajmie się doborem odpowiednich środków zabezpieczających oraz oznakowaniem skrzyń transportowych.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz