Jak powinna wyglądać rozmowa rekrutacyjna? Na co zwrócić uwagę?

Jak powinna wyglądać rozmowa rekrutacyjna? Na co zwrócić uwagę?

 

Aktualnie w prawie każdym procesie rekrutacyjnym najważniejszym etapem jest rozmowa z kandydatem. To moment, w którym można lepiej poznać potencjalnego pracownika, a także zweryfikować jego umiejętności i doświadczenie. Jak powinna wyglądać rozmowa, by była wartościowym doświadczeniem zarówno dla kandydata, jak i rekrutera?

 

Przed rozmową rekrutacyjną – przygotowanie

Rekrutacja to złożony proces, który obejmuje wiele kroków i wymaga właściwego podejścia do każdego z nich. Nie inaczej jest w przypadku rozmowy rekrutacyjnej: przed jej przeprowadzeniem należy zadbać o poprawne przygotowanie. Z perspektywy rekrutera oznacza to przede wszystkim zapoznanie się z CV kandydata, przygotowanie krótkiego opisu firmy, zespołu lub projektu, a także zgromadzenie najważniejszych informacji o pozycji, na którą przeprowadzana jest rekrutacja. Do tego warto wcześniej opracować pytania, które pomogą w weryfikacji kandydata. Ze strony kandydata wygląda to podobnie – warto przejrzeć swoje CV, by móc lepiej opowiedzieć o poprzednim doświadczeniu, zapoznać się z profilem firmy i stanowiska, a także odświeżyć informacje związane z zawodem.

 

Jak powinna przebiegać rozmowa rekrutacyjna?

Pierwszym krokiem rozmowy rekrutacyjnej jest oczywiście przedstawienie się obydwóch stron. Po wstępnym zapoznaniu się z kandydatem rekruter powinien przedstawić najważniejsze informacje o firmie i stanowisku. Następnie warto oddać na chwilę głos kandydatowi, by mógł samodzielnie zaprezentować swoje doświadczenie i obowiązki w poprzednich rolach. Kolejny krok to przeważnie pytania dotyczące kompetencji i znajomości zagadnień, które są wymagane na danym stanowisku. Rekruter powinien w tym czasie zapisywać najważniejsze informacje – zarówno obszary, w którym kandydat wypadł bardzo dobrze, jak i te, przy których potrzebne będzie nieco pracy.

 

W niektórych branżach, zwłaszcza w bardziej technicznych sektorach, przeprowadza się także testy polegające na rozwiązywaniu przy rekruterze zadań odwzorowujących specyfikę codziennej pracy w firmie. Niezależnie jednak od wykorzystanej metody informacje zdobyte na tym etapie mają kluczowe znaczenie pod względem oceny kandydata – warto zatem w szczególności skupić się właśnie na tym kroku. Po zapoznaniu się z umiejętnościami rekrutowanej osoby warto także oddać trochę czasu na ewentualne pytania od kandydata dotyczące firmy lub stanowiska. Na koniec należy poinformować o dalszych etapach rekrutacji.

 

Zakończenie rozmowy rekrutacyjnej: nie zapomnij o feedbacku!

Zakończenie rozmowy rekrutacyjnej ma ogromne znaczenie w kwestii odbioru procesu przez kandydata. Większość osób szukających pracy spodziewa się otrzymania konkretnej odpowiedzi – nawet jeśli ma być ona negatywna. Z tego względu warto zadbać o odpowiedni feedback. Jest to istotne również ze względu na budowanie wizerunku firmy – to jasny sygnał, że przedsiębiorstwo podchodzi do kandydatów z szacunkiem i profesjonalizmem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł na temat feedbacku po rozmowie rekrutacyjnej przygotowany przez agencję HRK – jednego z liderów rynku usług HR w Polsce.

 

Kliknij w link i dowiedz się więcej: https://www.hrk.pl/know-how/artykuly/feedback-po-rozmowie-rekrutacyjnej-jego-funkcje-i-metody/

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz