Fotografia produktowa ma estetycznie oraz wiarygodnie przedstawiać przedmioty na przykład w sklepie internetowym. Dlatego też należy zadbać o kwestie techniczne aby zdjęcia produktowe był idealnie ostre oraz czytelne. Rozmyte packshoty bez wyraźnych detali to antyreklama każdego przedsiębiorstwa.
Odpowiedni sprzęt to klucz do ostrych fotografii produktów
Częstym błędem jest przecenianie roli samego aparatu fotograficznego. Te bardziej zaawansowane modele mają możliwość wymiany obiektywów. Zwykle największą wagę przykłada się do samego aparatu. Przyjęło się, że większa liczba megapixeli sprawia iż dany aparat jest lepszy od innego. To w pewnym sensie prawda, jednak elementem tego zestawu, który odpowiada za ostre fotografie produktów jest obiektyw. Obiektyw to dosłownie oczy każdego aparatu. Jeśli będzie on słabej jakości to nic nie pomoże nawet najlepszy korpus aparatu.
Jak wybrać ostry obiektyw do fotografii produktowej
Należy wystrzegać się najtańszych i najprostszych konstrukcji, które bardzo często są dołączane do zestawu z aparatem. Zwykle nie pozwalają one na pełne wykorzystanie potencjału aparatu. Za niewielką dopłatą możemy nabyć o klasę lepsze obiektywy stałoogniskowe. Cechują się one z reguły wyższą jakością oraz rozdzielczością obrazu niż najtańsze obiektywy typu zoom.
Dbaj o swoje obiektywy
Dobry obiektyw służy nam tak długo jak długo pozostaje niezabrudzony. W pracy z fotografiami produktowymi w studio co prawda nie jesteśmy narażeni na niesprzyjające warunki atmosferyczne, warto jednak systematycznie sprawdzać i w razie potrzeby przecierać odpowiednimi preparatami soczewki naszych obiektywów.
Statyw to niedoceniany pomocnik
Porządny, stabilny statyw również pomoże w uzyskaniu idealnie ostrych fotografii produktowych. Dobry statyw fotograficzny będzie pomocny nie tylko w utrzymaniu aparatu w stabilnej pozycji ale również pomoże zwiększyć powtarzalność zdjęć produktowych.
Ostra fotografia produktowa – ustaw swój sprzęt właściwie
Nawet najwyższej klasy obiektyw i aparat nie pomoże jeśli będziemy go używać w nieprawidłowy sposób. Praca w studio packshot to precyzja i przywiązywanie wagi do szczegółów. Nie ma tu mowy o zdaniu się na automatykę aparatu, szczególnie w ustawianiu ostrości. Szczególnie podczas fotografowania małych przedmiotów (biżuteria, zdjęcia makro), ostrość ustawiamy w pełni manualnie. Możemy użyć do tego na przykład trybu live view dostępnego w większości zaawansowanych aparatów. Tylko wtedy mamy pewność, iż ostrość została ustawiona dokładnie tam gdzie jej potrzebujemy.
Czułość matrycy (inaczej parametr ISO) to podatność, z jaką aparat cyfrowy rejestruje światło. Pracując na fotografiami produktów wybierajmy najniższe możliwe do ustawienia w aparacie czułości ISO. Nie obawiajmy się długich czasów otwarcia migawki i poruszenia aparatu – jeśli dysponujemy statywem i lampami błyskowymi o odpowiedniej mocy, uzyskamy odpowiednio krótkie czasy naświetlania. Niska czułość matrycy odwdzięczy się za to brakiem szumów degradujących szczegóły zdjęcia produktu.
– Materiał partnera