Suwalscy przedsiębiorcy proszą o wsparcie

Suwalscy przedsiębiorcy proszą o wsparcie

Izba Przemysłowo-Gospodarcza w Suwałkach wystosowała do prezydenta miasta oficjalny wniosek, którego główną intencją jest udzielenie im wsparcia w związku z trudną sytuacją finansową spowodowaną rozwijającą się pandemią koronawirusa COVID-19. 

 

Pandemia koronawirusa coraz gorzej odbija się na kondycji wszystkich polskich firm - małych, średnich i dużych. Od tego w jakiej kondycji będą przedsiębiorstwa zależy, czy pracujący w naszym kraju ludzie zachowają zatrudnienie. To również kwestia egzystencjalna. Wielu Polaków obawia się obecnie o byt swój i swoich rodzin. Osoby prowadzące działalność gospodarczą niepokoją się czy ich firmy przetrwają, czy będą miały dalej możliwość sprawować swoje funkcje. Te okoliczności wymagają działań wyjątkowych i kosztownych. 

 

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk 20. marca ogłosił Pakiet Wsparcia Suwalskich Przedsiębiorców". Dzięki propozycjom, które znalazły się w tym Pakiecie, będą oni mogli skorzystać z wybranych opcji odroczenia lub rozłożenia na raty płatności na rzecz Miasta Suwałki i niektórych suwalskich spółek komunalnych. 

 

Zaproponowany przez prezydenta pakiet wsparcia to m.in.: 

  1. odraczanie lub rozkładanie na raty podatków i opłat lokalnych, w tym przede wszystkim podatku od nieruchomości za okres stanu epidemicznego, 
  2. możliwość starania się o umorzenie zaległości podatkowych powstałych w związku z wprowadzeniem stanu epidemicznego, 
  3. przedsiębiorcy wynajmujący miejskie lokale, którzy zawiesili działalność gospodarczą zostaną zwolnieni z czynszu, a ci którzy ograniczyli działalność gospodarczą otrzymają obniżki czynszu na poziomie 30% na okres stanu epidemicznego, 
  4. możliwość odroczenia terminu płatności czynszu za lokal (bez opłat za media) lub zmiany okresu rozliczeniowego poprzez zawarcie stosownego porozumienia z ZBM TBS Sp. z o.o. 

 

Przedstawiciele Izby Przemysłowo-Gospodarczej w swym piśmie zwracają się z prośbą o sprecyzowanie określenia definicji „zawieszenia działalności" ujętej w treści niniejszego pakietu wsparcia. Zwracają też uwagę na brak rozwiązań wielu rozwiązań związanych z prowadzeniem działalności. - Znaczące ograniczenie prowadzenia działalności odczuwa wiele branż np. turystyka, hotelarstwo i gastronomia oraz inne, równie ważne usługi dla społeczeństwa, prowadzone przez małe i średnie zakłady usługowe, właścicieli różnych sklepów i lokali usługowych czy gastronomicznych, salony kosmetyczne i fryzjerskie, czy przewoźników. Ci pracodawcy funkcjonują obecnie w warunkach znaczącej niepewności. Ruch w ich biznesach został całkowicie zamknięty lub w istotny sposób ograniczony w godzinach ich pracy, w wyniku wydanego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemiologicznego, a od 20 marca br. stanu epidemii. Pakiet wsparcia powinien być w jak największym stopniu dopasowany do potrzeb gospodarki miasta, zawierać skuteczne narzędzia sprawnie wspierające płynność lokalnych podmiotów i ich pracowników. Taki system gwarancji jest bardzo pożądany w odpowiedzi na problemy firm, które z dnia na dzień utraciły i dalej tracą istotną część swoich przychodów. Należy walczyć o każde miejsce pracy i każdego pracodawcę. Tylko wtedy podejmowane decyzje będą miały realny wpływ na niwelowanie negatywnych zjawisk związanych z rynkiem pracy na wsparcie małych i średnich firm w radzeniu sobie z czynnikami ryzyka w miejscu pracy, a w szczególności ryzyka epidemicznego. 

 

Aby wyjść naprzeciw występującym problemom Izba Przemysłowo-Gospodarcza w Suwałkach wnosi o udzielenie przez prezydenta wieloetapowego wsparcia dla przedsiębiorców działających w naszym mieście Suwałki poprzez wprowadzenie poniższych ulg i ułatwień np.: 

 

  1. płatności podatków lokalnych, przede wszystkim podatku od nieruchomości, ale też od środków transportu, na wniosek przedsiębiorcy były odraczane na dłuższy czas lub rozkładane na dogodne raty, a w indywidualnych przypadkach również umarzane, 
  2. przesunięcie terminu płatności opłat za użytkowanie wieczyste lub rozłożenie ich na raty, 
  3. aneksowanie umów dzierżaw, 
  4. przedsiębiorcy wynajmujący lokale komunalne, którzy ze względu na sytuację musieli całkowicie zamknąć lub w istotny sposób ograniczyć działalność z mocy rozporządzania ministra zdrowia odstąpienie od obowiązku zapłaty czynszu za pierwszy mięsiąc, zawieszenie płatności za kolejne dwa, a jeśli sytuacja się nie poprawi, rozważenie częściowe lub całościowe umorzenie czynszu w kolejnych miesiącach lub tez udzielenie dopłat do kosztów ich utrzymania, 
  5. odstąpienie od corocznej waloryzacji czynszu w lokalach użytkowych, 
  6. zawieszenie na trzy miesiące pobierania opłaty za zajęcie terenu, na którym działa ogródek gastronomiczny, 
  7. zniesienie opłaty za oznakowanie stanowisk postojowych, 
  8. opracowanie formularzy dostępnych w formie elektronicznej, 
  9. opracowanie prostych procedur zgłaszanych spraw i jak najszybsze ich rozpatrywanie, 
  10. ilość wymaganych dokumentów do wypełnienia przez zainteresowanych była minimalna. 

 

Właściwy pakiet osłonowy powinien składać się ze stabilnych filarów. Największe znaczenie dla stanu gospodarki miasta poświęcone powinno być ochronie przedsiębiorców i zabezpieczeniu pracowników. Działania te przełożą się na wzmocnienie przyszłości samorządu oraz potencjału przedsiębiorców w taki sposób, by efektywniej przygotowywać się do przywrócenia właściwego zarządzania uczestniczącego i odbudowania gospodarki miasta oraz uruchomienia potencjału pracowników po kryzysie epidemiologicznym. Jesteśmy przekonani, że stosowne czynności zostaną podjęte jak najszybciej i jak najbardziej sprawnie - czytamy w piśmie. 

Dodaj komentarz