Miesiąc funkcjonowania Ogrzewalni

Funkcjonowanie Ogrzewalni przy ulicy Sportowej w Suwałkach

 

O funkcjonowaniu Ogrzewalni, która przed miesiącem zastąpiła Izbę Wytrzeźwień, rozmawiano na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta. 

 

Od 1. września w Suwałkach przestała funkcjonować Izba Wytrzeźwień przy ulicy Sportowej, którą prowadziła Spółdzielnia Socjalna Perspektywa. W to miejsce zostanie utworzona Ogrzewalnia prowadzona przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Spółdzielnia wystąpiła o rozwiązanie umowy z uwagi na brak dalszej możliwości zapewnienia obsady lekarskiej. Powstała w to miejsce ogrzewalnia, zgodnie z ustawowym jej przeznaczeniem, umożliwia tymczasowe schronienie, bezpieczny i interwencyjny pobyt w ogrzewanych pomieszczeniach. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta o to jak radzi sobie nowa jednostka pytał Karol Korneluk z Koalicji Obywatelskiej. 

W odpowiedzi Leszek Lewoc, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przyznał, że na początku budynek wymagał poprawy stanu technicznego, a także odpluskwienia. Obecnie większych problemów nie ma, a kadra jest kompletna.

- Wszystkie czynności, które nam wyznaczyli przełożeni zostały zrealizowane, a obiekt jest przystosowany do pracy. Zgodnie z regulaminem zatrudnionych w ogrzewalni jest 9 osób - ośmiu opiekunów i jedna osoba koordynująca działania. Pracownicy zostali wybrani spośród osób, które tam pracowały. Są to ludzie doświadczeni, wykształceni i pokładamy w nich nadzieję, że będzie to dobrze funkcjonowało. Przez pierwszy miesiąc doprowadziliśmy obiekt do użyteczności. Stan techniczny był zły, było także zapluskwienie. To wszystko zostało zrobione i obecnie funkcjonuje jako ogrzewalnia dla osób bezdomnych i nietrzeźwych. Większych problemów nie ma, robimy obecnie prace porządkowe. 

Dodajmy, że Ogrzewalnia dostępna jest również dla osób nietrzeźwych.

- Jeśli będą to osoby w takim nietrzeźwym stanie, że wystąpi zagrożenie życia, to skierujemy je na SOR. Natomiast jeśli będą pod wpływem alkoholu i nie będą zachowywać się agresywnie, to będzie możliwość przenocowania. Mamy 10 takich miejsc. Jeżeli będą osoby agresywne to będziemy zawiadamiać policję - mówił dyrektor.    

Ogrzewalnia przy ulicy Sportowej świadczy usługi przez siedem dni w tygodniu, całodobowo i całorocznie. Na miejscu zapewniona jest opieka opiekuna, możliwość ogrzania się, gorący napój, a także możliwość wymiany odzieży. 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz