Mężczyzna z Suwałk oszukany metodą "na pracownika wodociągów"

 Oszustwo na pracownika wodociągów w Suwałkach

Wizyta oszustów, którzy podawali się za pracowników wodociągów zakończyła się dla starszego mężczyzny utratą kluczy. Policjanci ostrzegają przed oszustami i apelują o ostrożność.

 

W czwartek (08.04) przed południem do jednego z mieszkań w Suwałkach weszła kobieta podająca się za pracownika wodociągów. Poinformowała 86-letniego właściciela, że przyszła sprawdzić wodę. Następnie do mieszkania weszło jeszcze dwóch mężczyzn. Kobieta powiedziała, że mężczyzna ma nadpłatę i chce oddać mu sto złotych, ale musi rozmienić jej banknot 200 zł. Senior poinformował, że zaraz przyjdzie jego syn i on ma pieniądze. Wtedy cała trójka pośpiesznie wyszła z mieszkania. Zaniepokojony 86-latek skontaktował się ze spółdzielnią, gdzie usłyszał, że nikt nie był wysłany do jego mieszkania w takiej sprawie. Po wizycie nieproszonych ,,gości” zginęły klucze. O całym zdarzeniu powiadomiono Policję.

 

Policja ostrzega przed oszustami i apeluje o wyjątkową ostrożność:

  • Nie otwierajcie Państwo drzwi nieznajomym!
  • Nie wpuszczajcie Państwo do domu osób nieznajomych bez wcześniejszego upewnienia się kim one są. Macie prawo do uzyskania danych osoby bądź firmy jaką reprezentuje osoba pukająca do twoich drzwi!
  • Nie przechowujcie Państwo w domu dużych kwot pieniędzy!
  • Pod żadnym pozorem nie przekazujcie Państwo pieniędzy osobom obcym!
  • Unikajcie Państwo podejrzanie korzystnych ofert, tym bardziej, jeżeli sprawa połączona jest z wymogiem podpisywania dokumentów, wpłata zaliczki, ujawnieniem informacji czy okazaniem swoich oszczędności!
  • Współdziałajcie Państwo z sąsiadami w zakresie wzajemnej ochrony i obserwacji mieszkań!
  • Zgłaszajcie Państwo informacje o zauważonych, podejrzanych osobach, które pojawiły się w Waszej klatce, mieszkaniu czy posesji!

 

Funkcjonariusze zwracają się także do osób młodych, aby przekazały wiedzę seniorom w swoich rodzinach. Świadomość mechanizmów działania oszustów może skutecznie zapobiegać tego rodzaju sytuacjom. W sytuacjach budzących jakiekolwiek podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem, należy jak najszybciej skontaktować się z Policją – 112.

Dodaj komentarz