5 lat więzienia za kopiowanie kart bankomatowych

kradzież z bankomatów Augustów

Na 5 lat pozbawienia wolności skazał Sąd Okręgowy w Suwałkach 37-letniego mieszkańca Łotwy za udział w procederze nielegalnego kopiowania kart bankomatowych i wypłacania pieniędzy powstałymi w ten sposób duplikatami.

 

Proceder miał miejsce w dniach 16-27 czerwca 2014 r. na terenie Augustowa, Ostródy, a także na terenie Łotwy i Indonezji. Sprawcy zamontowali na bankomacie w Augustowie i w Ostródzie urządzenie sczytujące zapis paska magnetycznego oryginalnej karty bankomatowej oraz miniaturową kamerę rejestrującą wprowadzany kod PIN. W ten sposób uzyskiwali dostęp do sekwencji kodów PIN i danych identyfikujących poszczególne karty. Następnie pozyskane w ten sposób dane przesyłali za pomocą komunikatora internetowego do kolejnej osoby, która na podstawie pozyskanych danych wytwarzała duplikaty kart bankomatowych, których dane wcześniej sczytano.

 

Następnie na terenie Indonezji wypłacono z bankomatów – posługując się w ten sposób podrobionymi (zduplikowanymi) kartami bankomatowymi – łącznie kwotę ok. 30,5 tys. zł na szkodę 19 osób i 9 banków. Pierwszy z uczestników tego procederu, również obywatel Łotwy, został skazany już w 2015 roku. Natomiast osoba, której dotyczy obecny wyrok ukrywała się przed wymiarem sprawiedliwości i konieczne było poszukiwanie jej listem gończym połączonym z tymczasowym aresztowaniem.

Dodaj komentarz