Ile kosztują dobrej jakości damskie buty w góry? Przegląd marek i modeli

Ile kosztują dobrej jakości damskie buty w góry? Przegląd marek i modeli

Dobre buty w góry to koszt nawet ponad 1000 zł. Przedstawiamy różne modele damskich butów w góry w różnych wariantach cenowych. Czym kierować się przy wyborze i dlaczego nie warto oszczędzać? Zobacz nasz poradnik przed zakupem.

 

Damskie buty w góry: duży wydatek?

Na społecznościowych grupach związanych z górskimi wędrówkami popularny jest już mem, na którym porównuje się ceny damskich szpilek i damskich butów górskich. Cena szpilek za 600 zł szokuje, a ta sama cena dobrych butów damskich uważana jest za promocję. Dlaczego? Bo świetnej jakości, znanych producentów buty kosztują minimum 600-800 zł za parę. Standard to wydanie około 800-1000 zł. 

 

Ci, którzy już pierwsze szlaki mają za sobą, dokładnie wiedzą, że podstawą dobrego chodzenia są buty. Muszą mieć odpowiednią podeszwę, stabilizować kostkę i być odporne na warunki atmosferyczne. 

 

Buty zapewniają wygodę i bezpieczeństwo na górskich szlakach. Nic więc dziwnego, że na dobre buty oszczędza się kilka miesięcy lub nawet decyduje się na pożyczkę online, by duży wydatek rozłożyć na wygodne raty.

 

Czym kierować się przy wyborze?

W przypadku butów górskich zaczynamy od przeznaczenia. Inne buty potrzebne są do trekkingu, inne do via ferrata, jeszcze inne do wspinaczki. Kluczowa będzie również pora roku. Istnieją co prawda modele całoroczne, jednak nawet i one nie sprawdzą się zimą. Warto natomiast kupić model całoroczny, by móc zdobywać szczyty wiosną, jesienią i latem. Na zimę lepiej wybrać specjalistyczne modele. 

 

Najważniejsze w dobrych butach są użyte technologie. W butach górskich stosuje się podeszwę Vibram, która ma innowacyjny bieżnik, jest dość twarda i zapewnia przyczepność. Kolejny element to klasa wodoszczelności i materiał Gore-Tex. Membrana ta to cienka warstwa materiału, która chroni but przed wodą. Kupując buty, trzeba dokładnie przyjrzeć się technologiom użytym w produkcji. Wybierając buty górskie należy zwrócić uwagę na rozmiar. Zazwyczaj kupuje się buty o rozmiar większy od tego, który nosimy na co dzień. Każdy producent podaje odpowiednie miary. Najlepszym rozwiązaniem jest przymierzenie butów w stacjonarnym sklepie i dobranie rozmiaru.

 

Ile kosztują buty górskie?

Popularnym producentem, który oferuje bardzo dobrej jakości buty jest Salewa. W promocjach możemy kupić buty za około 600 zł. Standardowo koszt damskich butów górskich tej marki to około 800 zł. Podobne cenowo będą buty Montura, La Sportiva. Droższe Aku, Zemberland i Dachstein. Zimowe buty to już koszt dużo powyżej 1000 zł. 

 

Czy warto inwestować w tańsze modele? Jeśli nie nastawiamy się na regularne wycieczki, to tak. Jeśli jednak chcemy systematycznie chodzić po górach, to zdecydowanie warto kupić model droższy, który nie rozpadnie się po kilkudziesięciu kilometrach i posłuży przez kilka sezonów.

 

Jak kupić buty górskie?

Dobrze jest zacząć od finansów. Jeśli nie mamy odłożonej odpowiedniej kwoty, alternatywą może być pożyczka online od Providenta, która umożliwi wygodne finansowanie tego kosztownego zakupu. W internecie znajdziemy sporo promocji na górskie buty. Nawet jeśli zamówiony model okaże się za mały, to według obowiązującego prawa mamy 14 dni na jego zwrot. Bezpieczniej będzie jednak udać się do sklepu stacjonarnego, by przymierzyć interesujące buty i sprawdzić, czy np. nie są dla nas za wąskie.

Dodaj komentarz