Co warto wiedzieć przed zakupem pierścionka z brylantem?

Co warto wiedzieć przed zakupem pierścionka z brylantem?

 

Znalazłeś kobietę swojego życia i planujesz jej się oświadczyć? Zapewne zastanawiasz się, jaki pierścionek zaręczynowy wybrać, gdyż wybór jest naprawdę spory. Postaramy się Ci pomóc. W poniższym tekście omówimy jeden, wyjątkowy pierścionek. Pierścionek z brylantem, bo o nim będzie mowa to klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody i zawsze zachwyca swoim blaskiem. Brylant, czyli oszlifowany diament to najtwardszy i najbardziej pożądany kamień szlachetny na świecie, który symbolizuje trwałość i czystość uczuć. W tym tekście dowiesz się, co warto wiedzieć przed zakupem pierścionka z brylantem, co wpływa na jego cenę oraz gdzie można go kupić.

 

Dlaczego pierścionek z brylantem cieszy się taką popularnością od wielu lat?

Pierścionek z brylantem to nie tylko piękna ozdoba, ale także doskonała inwestycja na przyszłość. Brylanty są bardzo rzadkie i trudne do wydobycia, dlatego ich wartość stale rośnie. Pierścionek z brylantem oprócz tego, że będzie pamiątką z zaręczyn, będzie cennym składnikiem majątku. Brylanty są niezwykle odporne na uszkodzenia i nie tracą swojego blasku nawet po wielu latach noszenia. Zanim jednak trafi on na palec wybranki w postaci pierścionka, wymaga specjalnej obróbki i szlifu, aby wydobyć z niego całe piękno. Zakup pierścionka z brylantem warto poprzedzić zdobyciem, chociażby podstawowej wiedzy na temat sztuki jubilerskiej. To ułatwi nam wybór, zadawanie pytań. Koniec końców, pierścionek ma być czymś wyjątkowym. Nie musimy wcale decydować się na gotowe wzory, które oferują nam salony z biżuterią. Możemy postawić na indywidualne wzory, które wyróżnią się i będą maksymalnie dopasowane do gustu naszej ukochanej.

 

Co warto zatem wiedzieć na temat sposobu powstania pierścionka, zanim zdecydujemy się na jego zakup?

Bez nadmiernego wchodzenia w sztukę jubilerską, możemy wymienić trzy kwestie:

 

- rodzaj oprawy (srebra lub złota)

Pierścionek z brylantem można oprawić w różne metale szlachetne, ale najpopularniejsze są srebro i złoto. Srebro jest tańsze i ma chłodny odcień, który dobrze kontrastuje z białym brylantem. Złoto jest droższe i ma ciepły odcień, który nadaje pierścionkowi elegancji i prestiżu. Złoto może być żółte, białe lub różowe, w zależności od dodatku innych metali. Wybór oprawy zależy od gustu osoby, która ma nosić pierścionek. Ważne jest też, aby dopasować oprawę do innej biżuterii, którą nosi ona co dzień.

 

- kształt i rozmiar diamentu

Brylanty mogą mieć różne kształty i rozmiary, które wpływają na ich wygląd i cenę. Najczęściej spotykanym kształtem jest okrągły (brilliant), który ma najwięcej fasetek i najbardziej odbija światło. Inne popularne kształty to: owalny, gruszkowy, sercowaty, kwadratowy (princess), prostokątny (emerald), trójkątny (trilliant) czy markiza. Wybór kształtu zależy od preferencji i osobowości osoby obdarowywanej. Niektóre kształty są bardziej klasyczne i uniwersalne, inne są bardziej nowoczesne i oryginalne. Rozmiar diamentu mierzy się w karatach (ct), które określają jego masę. Im większy diament, tym więcej przyjdzie nam za niego zapłacić.

 

- parametry diamentu mające wpływ na cenę pierścionka

Oprócz rozmiaru diamentu, na cenę pierścionka wpływają także inne czynniki, takie jak: czystość (clarity), barwa (color) i szlif (cut). Czystość określa ilość i wielkość wrostków, czyli drobnych zanieczyszczeń wewnątrz diamentu. Im mniej wrostków, tym lepsza czystość i większa wartość diamentu. Barwa określa odcień diamentu od bezbarwnego do żółtego. Im bardziej bezbarwny diament, tym lepsza barwa i większa wartość diamentu. Szlif określa jakość i proporcje fasetek, które nadają diamentowi kształt i blask. Im lepiej wyszlifowany diament, tym lepszy szlif i większa wartość diamentu. Czystość, barwa i szlif ocenia się na podstawie międzynarodowej skali 4C (carat, clarity, color, cut).
 

pierścionek z brylantem

 

Gdzie warto kupić pierścionek z brylantem?

- sklep jubilerski

Sklep jubilerski to tradycyjne miejsce, gdzie można kupić pierścionek z brylantem. Zaletą sklepu jubilerskiego jest to, że można zobaczyć pierścionek na żywo, przymierzyć go i porównać z innymi. Dodatkowo sklep jubilerski oferuje fachową obsługę i doradztwo, a także gwarancję i naprawy biżuterii. Jego wadą jest to, że ma ograniczoną ofertę i może mieć wyższe ceny niż inne miejsca.

 

- salon z biżuterią

Salon z biżuterią to nowoczesne miejsce, gdzie można kupić nie tylko pierścionek. Zaletą salonu z biżuterią jest to, że ma bogatą ofertę i z reguły niższe ceny niż sklep jubilerski. Ponadto, salony z biżuterią oferują możliwość zamówienia pierścionka na miarę i personalizacji go według własnego gustu. Pewną wadą salonu z biżuterią może być to, że obsługuje on wielu klientów, przez co należy się z czasem liczyć z wydłużonym oczekiwaniem na realizację zamówienia.

 

- sklep online

Sklep online to najbardziej wygodne miejsce, gdzie można kupić pierścionek z brylantem. Zaletą sklepu online jest to, że ma największą ofertę i bardzo konkurencyjne ceny na tle swoich stacjonarnych odpowiedników. Wybierając sklep online, możemy bez pośpiechu przeglądać dziesiątki, jeśli nie setki wzorów o każdej porze bez obawy, że zaraz zamkną nam sklep. Pewną wadą sklepu online jest to, że nie można zobaczyć pierścionka na żywo przed zakupem i trzeba ufać opisom i zdjęciom produktów. Dobry sklep potrafi jednak łączyć bogaty wybór pierścionków z brylantami, indywidualne wzory oraz szybką realizację zamówień.

 

Jak zyskać pewność, że kupowany przez nas pierścionek na pewno ma brylant?

Kupując pierścionek w salonie z biżuterią mamy pewność, że sprzedaje on produkt najwyższej jakości. Decydując się na sklep online, warto sprawdzić, czy do naszego pierścionka dołączony jest certyfikat autentyczności, Jest to dokument wystawiany przez niezależną instytucję, która ocenia jakość diamentu. Szukajmy na nim skrótów GIA, IGI lub HDR, które pochodzą od nazw uprawnionych instytucji. Certyfikat jest dowodem pochodzenia i wartości diamentu oraz gwarancją jego jakości.

 

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi zakup pierścionka z brylantem stanie się nieco łatwiejszy a tym samym efekt, jaki wywołamy jego wręczeniem będzie dokładnie taki, jakiego się spodziewamy. Życzymy udanych zakupów.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz