Marzec
13
sobota
godzina:
10:00

Weekendy z historią mody. Płaszcz vel opończa

Bezpłatne
data zakończenia:
SOK, Sala Granatowa, ul. Noniewicza 71

 

Podczas marcowego “Weekendu z historią mody” spróbujemy uszyć płaszcz. Powstawał z koła, półkola czy prostokąta, z podszewką lub bez, wiązany na troczki, zapinany na guziki lub spinany broszą, pod brodą, na ramieniu lub na biodrze. Czy nie przeszkadzał w codziennych czynnościach? Czym i dlaczego różnił się od współczesnych płaszczy i kurtek?

 

13-14.03.2021
Sala Granatowa, ul. Noniewicza 71

13.03.2021 – godz. 12.00-18.00 | 14.03.2021 – godz. 10.00-16.00

wstęp wolny | rezerwacje miejsc (tel. 87 563 85 45), decyduje kolejność zgłoszeń
liczba miejsc zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym

 

Houppelande, corset fendu, surcote, robe – to tylko niektóre z typów średniowiecznej odzieży wierzchniej, jakie poznamy i nauczymy się rozpoznawać w ikonografii z epoki. Dziś te określenia brzmią obco, niemal jak magiczne zaklęcia, jednak w XIV i XV wieku reprezentowane przez nie ubrania nie tylko były rozpoznawalne, ale także pomagały rozpoznać ich właściciela – oprócz funkcji praktycznych, pełniły też rolę reprezentacyjną. Odpowiemy sobie również na podchwytliwe pytanie: co król Władysław Jagiełło ma na sobie na swoim nagrobku? Co więcej, uczestnicy warsztatów będą mogli spróbować uszyć płaszcz wzorowany na królewskim.

 

Weekendy z Historią Mody to cykl spotkań weekendowych, otwartych dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami, rękodziełem. Spotkania odbywają się 1 raz w miesiącu i składają z krótkiego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej – rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz z warsztatów praktycznych, na których uczestnicy pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmą próby kroju i szycia własnych strojów (bądź ich elementów) z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (mile widziane własne).

 

Wcześniejsze doświadczenie w szyciu i innych pracach ręcznych nie jest wymagane, wszystkie niezbędne techniki zostaną zademonstrowane od podstaw. W czasie pierwszego dnia warsztatów uczestnicy zostaną zapoznani z podstawowymi materiałami i technikami krawiectwa średniowiecznego (surowce, narzędzia, używane ściegi). Uczestnikom zostaną udostępnione niezbędne materiały i przyrządy, a wykonane przez siebie prace będą mogli zabrać do domu. 

Kalendarium