Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na Koncert Oratoryjny, podczas którego zostanie wykonane Requiem d-moll KV 626. To jedno z największych i najbardziej znanych utworów sakralnych Wolfganga Amadeusza Mozarta, a zarazem jego ostatnia, niedokończona kompozycja. Na scenie zaprezentuje się Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Kazimierza Dąbrowskiego wraz z Chórem Kontrapunkt z Ełku oraz solistami: Ae Ran Kim (sopran), Natalia Winnik (alt), Robert Cieśla (tenor), Rafał Sulima (bas).
- 13.04.2025, godz. 19.00
- Sala im. A. Wajdy, ul. Papieża Jana Pawła II 5
- Bilety: 60 zł
Requiem d-moll KV 626 – msza żałobna skomponowana w 1791 roku – to jedno z najwybitniejszych dzieł sakralnych Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jest zarazem jego ostatnią, niedokończoną kompozycją, owianą tajemnicą i legendą.
Latem 1791 roku, w trakcie pracy nad Czarodziejskim fletem, Mozart otrzymał anonimowe zlecenie na napisanie mszy żałobnej. Tajemniczy posłaniec dostarczył mu niepodpisany list i z góry wypłacił honorarium, nie wyznaczając jednak terminu ukończenia dzieła ani żadnych szczegółowych wytycznych. Próby ustalenia tożsamości zamawiającego okazały się daremne.
Mimo że projekt wzbudził zainteresowanie Mozarta, nie podjął się od razu jego realizacji. Kiedy wreszcie przystąpił do pracy, był już poważnie chory. Tworzył Requiem niemal do ostatnich chwil życia – jeszcze 4 grudnia 1791 roku pracował nad fragmentem Lacrimosa dies illa. Był przekonany, że komponuje mszę na własną śmierć. Z takim przeświadczeniem odszedł.
Tajemnica zamówienia wyjaśniła się niedługo po śmierci Mozarta. Okazało się, że zleceniodawcą był hrabia Franciszek Walsegg zu Stuppach, amator muzyczny znany z przywłaszczania sobie cudzych kompozycji. Hrabia zamierzał przypisać sobie autorstwo Requiem i w ten sposób uczcić pamięć zmarłej żony.
Dzięki staraniom uczniów Mozarta Requiem d-moll przetrwało i do dziś pozostaje jednym z najważniejszych utworów w historii muzyki.