39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego, NSZZ Solidarność

39. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego uczcił w niedzielę (13.12) oddział NSZZ "Solidarność" z Suwałk i zebrani goście.

 

Tegoroczne obchody rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny i Ofiar Stanu Wojennego w Konkatedrze pw. św. Aleksandra. Po niej zebrani udali się pod pobliski pomnik ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie złożono kwiaty. Jacek Juszkiewicz, przewodniczący miejscowych struktur Prawa i Sprawiedliwości,  odczytał okolicznościowy list posła Jarosława Zielińskiego. - Przywołujemy dzisiaj, w 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego do zbiorowej pamięci ten mroczny czas „hańby domowej”, gdy w imię interesów obcego mocarstwa i utrzymania się przy władzy jego namiestników „brata zabijał brat” jako przestrogę dla współczesnego i przyszłych pokoleń. Tamto bolesne i tragiczne doświadczenie powinno stanowić naukę zwłaszcza dla tych, którzy dzisiaj szkodzą Polsce mając w swoich działaniach, często razem z obcymi, bardziej na względzie własne partykularne interesy niż dobro wspólne swojej Ojczyzny, podobnie jak ci, co w okresie stanu wojennego „wolność naszą cofnęli wstecz”. Walka, odwaga i niezłomna postawa ludzi „Solidarności” i antykomunistycznej opozycji, którym dzisiaj składamy hołd za to, że nie poddali się w drodze do wolnej Polski przyniosły naszej Ojczyźnie niepodległość, suwerenność i demokrację, a narodom Europy Środkowo-Wschodniej niepodległy byt państwowy i powrót do europejskiej wspólnoty. Dzięki temu upadł mur berliński, a Niemcy mogli znaleźć się znowu w swoim zjednoczonym państwie.

 

Głos zabrała również Bożena Anuszkiewicz, przewodnicząca Rady Oddziału Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność" w Suwałkach. - Ofiary stanu wojennego nie poszły na marne, ale to nie znaczy, że możemy spocząć na laurach. Musimy cały czas pielęgnować wolność, którą wywalczyła solidarność sprzed 39. lat. Ofiary do dziś tułają się po świecie, to rozbite rodziny, to ludzie, którzy musieli opuścić ojczyznę i nigdy do niej nie potrafili już wrócić.

 

Spod pomnika ks. Jerzego Popiełuszki zebrani przeszli pod pomnik Jana Pawła II oraz pod Dąbek Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie również złożono kwiaty.

 

Wprowadzenie stanu wojennego to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w powojennej historii Polski. Dokładnie 39 lat temu działacze „Solidarności” doświadczyli ogromu represji ze strony władzy komunistycznej. Ich nadzieje na poprawę warunków życia w kraju oraz odzyskanie wolności zostały zdławione. W wyniku represji w całej Polsce zginęło od 50 do 100 osób, natomiast ponad 10 tys. zostało internowanych, z czego około 200 w regionie białostockim, łomżyńskim i suwalskim.

 

4 Komentarzy

Bardziej debilnego porównania nie można wydumać. Jak można porównać walkę o wolność i niepodległość z walką o nieograniczony dostęp do skrobanek, homozwiązki, a to wyszytko okraszone wulgaryzmem,chamstwem i łamaniem obostrzeń sanitarnych. Policja w tej sytuacji zachowuje się zdecydowanie za łagodnie. Pałować jak we Francji.  

Kulson

14/12/2020

A może warto przy okazji wspomnieć Bolka Tylendę, który tworzył suwalską Solidarność??

Dodaj komentarz