- Jeżeli nie będzie społecznej presji i upominania się o tę drogę to znów możemy czekać latami - mówił poseł Jarosław Zieliński podczas konferencji w sprawie drogi ekspresowej S8 Białystok – Augustów – Raczki.
Konferencja prasowa poświęcona informacji o problemach związanych z budową drogi ekspresowej S8 Białystok – Augustów – Raczki odbyła się w środę (03.04) w Suwałkach. Z mediami spotkali się poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński oraz prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Leszek Dec, a także Witold Kowalewski, Starosta Suwalski. Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku budowa drogi ekspresowej na odcinku Białystok, Augustów, Raczki została wpisana do „Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.)”. Jak mówił na wstępie poseł Zieliński, ma on przekonanie, że powinien zostać podjęty nowy wysiłek w walce o tę drogę, gdyż mijają miesiące, a nic w tej sprawie się nie dzieje. W styczniu Jarosław Zieliński skierował do Ministra Infrastruktury interpelację w sprawie harmonogramu budowy tej drogi ekspresowej i podczas konferencji przyznał, że w otrzymanej odpowiedzi nie ma żadnych konkretów. Z pisma wynika, że ostateczny harmonogram dla tej inwestycji zostanie ustalony po zakończeniu wszystkich niezbędnych procedur w zakresie ochrony środowiska.
- Korespondencja i spotkania jakie się odbywają wskazują, że jeżeli nie będzie społecznej presji i upominania się o tę drogę to znów możemy czekać latami. Na moją interpelację nowy rząd odpowiedział w taki sposób, że bardzo się zaniepokoiłem. Są tu takie ogólniki, które niczego konkretnego nie wnoszą. Domagałem się w interpelacji, aby podać harmonogram, albo chociaż jeden konkretny punkt, że coś się zaczęło dziać. Że ktoś wystąpił w jakiejś sprawie odnośnie przebiegu tej drogi jeśli chodzi o uzgodnienia środowiskowe, bo to one są tym głównym elementem o którym ciągle się mówi. Brak jest jednak jakiegokolwiek dowodu na to, że ten krok został zrobiony, a miesiące lecą. Jak pozwolimy, żeby kolejne miesiące biegły, to będą biegły i lata. I nawet 2033 rok, już pomijając 2030, bardzo szybko się zbliży. Działania projektowe są dziś długie i często dłuższe niż samo wykonanie inwestycji. Ja mam taką ocenę po kontaktach z fachowcami z drogownictwa i ochrony środowiska, że problemów z uzgodnieniami środowiskowymi być nie powinno. Na drogę 2+1 są te uzgodnienia i to jest tylko kwestia poszerzenia o jeden pas ruchu w obie strony. Trzeba to sprawdzić, ale zdaje się, że drogowcy od początku planowali przygotowanie szerokości terenu pod drogę 2+2.
Podczas konferencji poseł zaprezentował także oświadczenie przyjęte m.in. przez samorządowców, wójtów i radnych z regionu, które wypracowano podczas spotkania w dniu 27 marca. Oczekują w nim podjęcia konkretnych działań w celu przeprowadzenia niezbędnych prac formalno-administracyjnych, środowiskowych i projektowych, tak aby jak najszybciej doprowadzić do realizacji inwestycji. Pismo skierowane zostanie m.in. do premiera Donalda Tuska i Ministra Infrastruktury Dariusza Klimczaka. Poseł zachęcał też wszystkich samorządowców obecnej kadencji i tych, którzy zostaną wybrani na nową kadencję, do poparcia ich inicjatywy. Jarosław Zieliński stwierdził również, że jeżeli to nie wystarczy, kolejnym krokiem może być zbiórka podpisów wśród mieszkańców regionu, a później choćby i zgromadzenia publiczne. Poniżej pełna treść oświadczenia.
Oświadczenie
Po wielu długich staraniach i zabiegach droga Białystok (Knyszyn) - Augustów (połączenie z S61) została Uchwałą Rady Ministrów nr 160/2023 z 5 września 2023 roku zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą ,,Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.") włączona do planowanej sieci dróg ekspresowych w Polsce i uzyskała gwarancję finansowania. Ta ważna i długo oczekiwana inwestycja powinna ze względów komunikacyjnych oraz względów bezpieczeństwa stać się zadaniem priorytetowym, a mimo upływu czasu nie jest ona wciąż przedmiotem odpowiednich działań rządu. W odpowiedzi na pytanie o harmonogram budowy drogi ekspresowej S8 Białystok - Augustów - Suwałki Ministerstwo Infrastruktury udziela wymijających odpowiedzi tłumacząc to brakiem wiążących decyzji administracyjnych wydanych dla drogi o parametrach drogi ekspresowej", a nie informuje o podjęciu jakichkolwiek konkretnych kroków zmierzających do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla parametrów drogi o przekroju 2+2.
Wobec przeciągającego się procesu decyzyjno-wykonawczego w powyższej sprawie i narastającego zniecierpliwienia mieszkańców naszego regionu, świadomi znaczenia cywilizacyjnego, komunikacyjnego, społeczno-gospodarczego i militarnego tego odcinka przyszłej drogi ekspresowej S8 domagamy się od Ministra Infrastruktury i rządu Rzeczypospolitej Polskiej pilnego podjęcia konkretnych, a nie pozorowanych działań w celu przeprowadzenia niezbędnych prac i uzgodnień formalno-administracyjnych, środowiskowych i projektowych tak, aby inwestycja ta mogła być jak najszybciej zrealizowana. Wobec realnego zagrożenia militarnego ze strony Rosji, zwłaszcza w rejonie Przesmyku Suwalskiego, naszą racją stanu jest bezzwłoczne zbudowanie wielofunkcyjnej drogi ekspresowej łączącej Polskę z krajami bałtyckimi jako częścią NATO i Unii Europejskiej.
Oczekujemy również, że droga ekspresowa Białystok (Knyszyn) - Augustów - Raczki (połączenie zgodnie z pierwotną koncepcją przyjętą w Deklaracji Łańcuckiej z 2006 roku z S61) stanie się pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lecha Kaczyńskiego - częścią europejskiego korytarza transportowego Via Carpatia, a wypracowane rozwiązania projektowe rozwiążą również, poprzez połączenie trasy S8 z węzłem drogowym w Raczkach, kontrowersyjny problem budowy i przebiegu tzw. wschodniej obwodnicy Augustowa.
W przypadku dalszego przeciągania w czasie budowy drogi S8 jako osoby pełniące funkcje publiczne i obywatele będziemy zmuszeni do podjęcia bardziej zdecydowanych wspólnych działań instytucjonalnych i społecznych możliwych w demokratycznym państwie, aby skłonić rząd i właściwe instytucje publiczne do bezzwłocznego rozpoczęcia procesu inwestycyjnego oraz wykonania odpowiedniej części ,,Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.)".
Apelujemy do samorządowców obecnej kadencji oraz tych, którzy zostaną wybrani na następną kadencję w wyborach zarządzonych na dzień 7 kwietnia 2024 roku o poparcie naszej inicjatywy i włączenie się do wspólnych działań w tej sprawie.