Symboliczne odsłonięcie tablicy upamiętniającej Aleksandra Seredyńskiego odbyło się w poniedziałek (09.10) u zbiegu ulic Północnej i Rotmistrza Witolda Pileckiego w Suwałkach.
Władze Suwałk oraz rodzina Aleksandra Seredyńskiego spotkali się dziś przy rondzie jego imienia u zbiegu ulic Północnej i Rotmistrza Witolda Pileckiego, aby odsłonić tablicę poświęconą temu wybitnemu suwalczaninowi. Aleksander Seredyński działał w NSZZ „Solidarność” na terenie Suwałk. Pracując w suwalskich szkołach jako nauczyciel historii był mentorem młodzieży wspierającym uczniów w ich działalności opozycyjnej, współorganizatorem rocznicowych uroczystości patriotycznych.
Z inicjatywą postawienia pamiątkowej tablicy wyszedł Jarosław Schabieński, radny z klubu Prawo i Sprawiedliwość, a od strony finansowej wsparcie zapewnił Instytut Pamięci Narodowej. Z kolei Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk podczas odsłonięcia tablicy zapewniał, że tego typu tablice z czasem pojawią się przy wszystkich rondach, które noszą imię wybitnych suwalczan.
- Fajna inicjatywa powstała w naszym mieście. Dziś inicjujemy to przedsięwzięcie po raz pierwszy. Mamy sporo placów i rond, które są poświęcone osobom związanym z naszym miastem. I czasami czas tak szybko płynie, że pamięć o tych osobach zaciera się. Ta pamięć czasem przenoszona jest na łamy takich wydawnictw jak Słownika Biograficznego, wydanego w ostatnim czasie w naszym mieście. Ale też warto dzisiejszemu pokoleniu w przestrzeni publicznej przedstawić informację w sposób bardzo przystępny przy tej tablicy i wzbogacić swoją wiedzę. Takich rond upamiętniających suwalczan w mieście mamy sześć i chcemy teraz przy każdym rondzie przy okazji jakiegoś jubileuszu, czy rocznicy, odsłaniać kolejne tablice - zapewniał włodarz.
Aleksander Seredyński urodził się 1 X 1923 r. w Lipniaku. Został wywieziony przez Niemców na roboty do Prus, gdzie przebywał od 27 II 1943 r. do 28 IX 1944 r. Po powrocie chciał się uczyć i wrócić na tory normalnego życia, jednak w jego pamięci pozostał obraz z roku 1950, z czasów, gdy uczęszczał do Liceum Pedagogicznego w Suwałkach: do szkoły wpadli ubowcy, aby aresztować członków konspiracyjnej Harcerskiej Grupy Pogromców Komunizmu. Ich krępowanie i próba ucieczki pozostały w jego pamięci na zawsze*. Aleksander Seredyński podjął pracę nauczyciela. Jednak stale musiał wraz z innymi nauczycielami zmagać się z ideologicznymi deformacjami w nauczaniu szkolnym PRL, które prof. Bohdan Cywiński w wydanej po raz pierwszy w 1978 r. w drugim obiegu książce nazwał ,,zatrutą humanistyką". W latach 1948 - 1965 pracował w szkołach w Jeglińcu i Podwołociach, a następnie w Smolanach.
W 1966 r. Aleksander Seredyński zamieszkał w Suwałkach. Pracował w SP nr 6, potem w Inspektoracie Oświaty w Suwałkach oraz w SP nr 3. W roku 1979 podjął pracę w Technikum Mechanicznym. Tutaj, pracując ze starszą młodzieżą, miał większe możliwości, żeby chronić ją przed jadem komunistycznej ideologii. Jego uczniowie wspominają, że mówił im wprost: W podręcznikach prawdy nie znajdziecie". Należał do grona założycieli NSZZ „Solidarność" w Suwałkach. Współorganizował obchody świąt narodowych. Szczególnym echem odbiło się jego przemówienie podczas pierwszych jawnych obchodów rocznicy Konstytucji 3 Maja w 1981 r.
15 XII 1981 r., w dwa dni po wprowadzeniu stanu wojennego został aresztowany. W internowaniu spędził ponad pół roku w Ośrodkach Odosobnienia w Suwałkach i Darłówku. Uczestniczył tam w głodówkach protestacyjnych oraz wygłaszał prelekcje historyczne. Gdy wrócił, zwolniony 7 VII 1982 r., nie pozwolono mu dalej uczyć, zmuszając do przejścia na wcześniejszą emeryturę. W latach 1982-1989 był wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez MO i SB. Organizował pomoc dla represjonowanych działaczy „Solidarności", brał udział w kolportażu podziemnych wydawnictw, wygłaszał prelekcje historyczne, współorganizował msze święte w intencji Ojczyzny. Współtworzył w 1987 r. Obywatelski Komitet Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 r. W 1989 r. należał do grona współpracowników i doradców Komitetu Obywatelskiego „Solidarność" oraz Regionalnej Komisji Organizacyjnej „Solidarność" w Suwałkach. Zmarł 21 stycznia 2001 r. w Suwałkach. Uchwałą Rady Miejskiej w Suwałkach z dnia 2 III 2020 roku otrzymał pośmiertnie tytuł „Zasłużony dla Miasta Suwałk".