Czy suwalskie służby ratunkowe mają problem z wjazdem na osiedla mieszkaniowe?

Temat znoszenia fizycznych barier utrudniających pracę służbom ratunkowym

Temat znoszenia fizycznych barier utrudniających pracę służbom ratunkowym oraz zapewnienia im możliwości otwierania szlabanów i bram wjazdowych na tereny osiedli mieszkaniowych podniosła Anna Ruszewska z klubu "Łączą nas Suwałki".

 

Radna w piśmie skierowanym do prezydenta Suwałk zwróciła uwagę, iż coraz częściej tworzone osiedla mieszkaniowe w Suwałkach przy wjeździe na ich teren mają postawione bariery w postaci szlabanów zapewniających wjazd na teren takiego osiedla wyłącznie uprawnionym osobom. Jest to wyborem danego administratora terenu, jednak zdaniem Anny Ruszewskiej może to powodować utrudnienie dla wjazdu w przypadku takiej konieczności dla straży i służb, które dbają o bezpieczeństwo mieszkańców Suwałk. 

 

- W tym zakresie część samorządów w Polsce szuka rozwiązań, które umożliwią swobodny wjazd na teren takich osiedli odpowiednim służbom i instytucjom. Przykładowo elbląska policja, straż pożarna i miejska oraz spółki miejskie otrzymały w marcu br. zintegrowane piloty, które otwierają szlabany umożliwiając sprawny dojazd do osiedli. Integracją systemu dla potrzeb elbląskich służb zajęła się gdyńska firma Polaris, która dostosowywała szlabany do jednego urządzenia. Prace nad ujednoliceniem systemu otwierania bram i wjazdów trwają też w Olsztynie. Warto w tym zakresie także zaapelować do deweloperów, by znaleźli i zastosowali takie rozwiązanie, które pozwoli na szybki i bezproblemowy dojazd służb ratunkowych na teren tworzonych osiedli - przekazała w interpelacji radna.

 

W związku z tym Anna Ruszewska wystosowała szereg pytań do włodarza:

  1. Czy takie utrudnienia miały miejsce w Suwałkach i były zgłaszane administracji samorządowej?
  2. Czy istniejące szlabany na osiedlach mieszkaniowych zapewniają możliwość bezproblemowego wjazdu na ich zamknięty teren?
  3. Czy prowadzone są lub są planowane wzorem innych samorządów prace zmierzające do ujednolicenia systemu otwierania szlabanów i bram wjazdowych na osiedla mieszkaniowe?
  4. Czy w tym zakresie podejmuje się współpracę z zarządcami terenów zamkniętych osiedli i budynków? 

Dodaj komentarz