Apel do mieszkańców o szczepienia i przestrzeganie zasad sanitarnych

rosnąca liczba zakażeń koronawirusem na terenie województwa podlasiego

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wraz z przedstawicielami środowiska medycznego i inspekcji sanitarnej apeluje do mieszkańców regionu, by zaangażowali się w przeciwdziałanie pandemii.

 

Od trzech tygodni na terenie województwa podlaskiego obserwujemy rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem, a w ślad za tym coraz więcej pacjentów z COVID-19 trafia do szpitali. W związku z tym w czwartek (21.10) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wraz z przedstawicielami środowiska medycznego i inspekcji sanitarnej zaapelował do mieszkańców regionu, by skorzystali z możliwości zaszczepienia się oraz przestrzegali zasad DDM - dystans, dezynfekcja, maseczka. 

W czwartek (21.10) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 522 przypadkach w województwie podlaskim, co daje trzeci wynik w kraju, przy czym nasz region jest mniej zaludniony niż Lubelskie lub Mazowieckie, gdzie odnotowywane są największe liczby zakażeń. Od kilku tygodni wzrasta również liczba pacjentów z COVID-19 w szpitalach. W związku z tym od wczoraj (21.10) w Podlaskiem rozpoczęły się kontrole obiektów handlowych, a od piątku (22.10) zostanie uruchomiony drugi szpital tymczasowy w Białymstoku. 

- Chcemy zaapelować do mieszkańców naszego województwa za pośrednictwem różnego rodzaju środowisk i instytucji, abyśmy wszyscy jeszcze bardziej włączyli się w proces szczepień i bardzo poważnie podeszli do przestrzegania zasad związanych z obostrzeniami sanitarnymi. Nie chcemy, aby przez trudną sytuację epidemiczną, która głównie jest spowodowana zbyt małą liczbą zaszczepionych, nasze placówki opieki zdrowotnej były przepełnione osobami wymagającymi hospitalizacji, co się wiąże z tym, że coraz więcej miejsc w szpitalach będzie musiało być przeznaczonych dla pacjentów covidowych - mówił na konferencji prasowej Bohdan Paszkowski.

Wykonanie testu diagnostycznego w kierunku COVID-19 pozwoli już na wczesnym etapie zidentyfikować zachorowanie i sprawić, że pacjenci otrzymają specjalistyczną pomoc szybciej. Najważniejsze jest jednak zapobieganie zachorowaniu, a to jest możliwe tylko dzięki szczepieniom. W województwie podlaskim jest jeden z najniższych w kraju wskaźników liczby zaszczepionych mieszkańców.

- Epidemia dotyczy nas wszystkich i dopóki mamy osoby wrażliwe na zakażenie, będzie się rozwijać, stąd nasz apel o to, aby osoby, które się jeszcze zastanawiają, wahają się – żeby zweryfikowały swoje podejście do szczepień i zdecydowały się na to szczepienie, dlatego, że w ten sposób pokonamy epidemię szybciej. Jeżeli ktoś z Państwa ma wątpliwości z powodu własnych obiekcji zdrowotnych, zawsze proszę się skonsultować z lekarzem, poradzić się, czy to szczepienie jest możliwe. Zapewniam Państwa, że w wielu przypadkach naprawdę można się szczepić - mówiła prof. Joanna Zajkowska, wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii.

Ważną bronią w walce z epidemią jest również dyscyplina społeczna. Mimo że liczba zakażeń koronawirusem wzrasta, wiele osób nie stosuje się do obostrzeń sanitarnych, które nadal obowiązują.

- Nie zachowujemy zasady dezynfekcji, dystansu, nie zakładamy maseczek. Od dzisiaj inspekcja sanitarna razem z policją będzie wzmagała kontrolę w obiektach handlowych, ponieważ liczba zakażeń wykazywana w ostatnich dniach to również skutek nieprzestrzegania zasad sanitarnych w takich miejscach - powiedziała p.o. Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Ewa Jakubowicz.

4 Komentarzy

xxx...

22/10/2021

Nie szczepimy się, nie nosimy masek i nie chorujemy 

Każdy który głosi te covidiańskie brednie jest dopisywany na listę do rozliczenia. Zapłaci za swoją faszystowską naturę i gnębienie Narodu Polskiego

Za niepożądane odczyny i śmierci po wstrzyknięciu preparatów covidowych nikt nie ponosi odpowiedzialności. Ci co chcą eksperymentować na sobie niech eksperymentują. A co do szmat namordnych - to najnowsze badania udowodniły, że ich wpływ na transmisję wirusów jest praktycznie żaden. Tym bardziej, że brudne i źle noszone namordniki bardziej szkodzą niż pomagają.

Dodaj komentarz