Szkoła w Gibach otrzymała imię Ofiar Obławy Augustowskiej 

Swoje wielkie święto miała w czwartek Szkoła Podstawowa w Gibach

Swoje wielkie święto miała w czwartek (17.06) Szkoła Podstawowa w Gibach. Placówka otrzymała imię Ofiar Obławy Augustowskiej i sztandar.

 

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Anny, pod przewodnictwem bp ełckiego Jerzego Mazura, który poświęcił również nowy sztandar szkoły. Następnie uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej, gdzie parlamentarzyści, samorządowcy, uczniowie i mieszkańcy Gib złożyli kwiaty. Ostatnim punktem była część artystyczna przygotowana przez uczniów.

 

- Imię Ofiar Obławy Augustowskiej w 2015 roku otrzymało gimnazjum w Gibach - wyjaśniała dyrektor Szkoły Elżbieta Moluszys. Była to pierwsza w Polsce szkoła, której patronem zostały ofiary tragicznych zdarzeń z 1945 roku. W związku z reformą szkolnictwa, gimnazjum zostało wchłonięte przez szkołę podstawową. W ubiegłym roku władze gminy podjęły decyzję o wyborze patronów i imię Ofiar Obławy Augustowskiej otrzymała podstawówka w Gibach. O ten wybór zabiegała cała lokalna społeczność.

 

- Pamięć o Obławie Augustowskiej zajmuje szczególne miejsce w historii i życiu Gminy Giby. Stąd pochodzi wielu wówczas pojmanych, torturowanych i zamordowanych Polaków. W Gibach przez dziesięciolecia mieszkańcy, nie wiedząc o losie uprowadzonych krewnych, żyli nadzieją i tutaj ich opłakiwali - mówił wójt Gminy Giby Robert Bagiński.

 

12 lipca 1945 roku Armia Czerwona z NKWD, wspomagane przez Urząd Bezpieczeństwa oraz Ludowe Wojsko Polskie, przeprowadziły akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic. Oddziały radzieckie aresztowały podejrzanych o kontakty z podziemiem niepodległościowym. Od 12 lipca rozpoczęło się systematyczne przeczesywanie wsi i miasteczek. Według ustaleń historyków w sumie zatrzymano ponad 7 tysięcy osób, część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. Ok. 600 osób było zaginionych i nigdy nie powróciło do domów. Ich dalsze losy oraz miejsce pochówku nie są znane do dziś.

 

Źródło: PUW Białystok

3 Komentarzy

Dodaj komentarz