Święto patrona szkoły nr 9

Święto patrona szkoły nr 9

 

Szkoła Podstawowa nr 9 od 35 lat nosi imię Włodzimierza Puchalskiego w Suwałkach. Z tej okazji dyrekcja placówki zorganizowała w piątek (22.03) spotkanie, które miało przypomnieć kim był patron tej placówki.


Szkoła ta w 1985 r. szkoła otrzymała nr 9, wcześniej funkcjonowała z numerem 5. 4 marca 1989 roku szkole nadano imię Włodzimierza Puchalskiego.

 

Włodzimierz Puchalski – żył w latach 1909-1979. Był wielkim miłośnikiem przyrody, mistrzem przyrodniczej fotografii, autorem wielu albumów, myśliwym i reżyserem wielu filmów przyrodniczych. Największą miłością jego życia były ptaki.

Zrealizował ponad sześćdziesiąt filmów, które nagradzane były w Polsce i za granicą (m.in. w Londynie, Rzymie, Edynburgu), "Ptasia wyspa", "Nietoperze", "Zwierzęta naszych lasów" i inne. Kariera filmowa Włodzimierza Puchalskiego miała swój początek w styczniu 1939 roku w sali lwowskiego kasyna. Tam odbył się pierwszy pokaz niemego, czarno-białego filmu "Bezkrwawe łowy". Puchalski zrobił niezliczone ilości zdjęć. Nie przeszkadzało mu w tym wrodzone zaburzenie wzroku, daltonizm.
Brał udział w wyprawach polarnych, skąd przywoził zdjęcia i nagrania arktycznej przyrody. Zmarł podczas wyprawy na Antarktydę, w trakcie wykonywania zdjęć. Grób Włodzimierza Puchalskiego znajduje się pod Polską Stacją Badawczą im. Henryka Arctowskiego na Antarktydzie.

 

W szkole uczy się obecnie 433 uczniów w 19 oddziałach.

 

mat. UM

 

Dodaj komentarz