Ogólnopolska inauguracja programu "Cyber.Mil z klasą” w Suwałkach

Cyber.Mil z klasą w I Liceum Ogólnokształcącym w Suwałkach

Ogólnopolska inauguracja programu "Cyber.Mil z klasą” odbyła się w środę (01.09) w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.

 

15 tys. kadetów w całym kraju rozpoczyna naukę w klasach wojskowych w nowym roku szkolnym. Do dwóch dotychczasowych programów dla szkół ponadpodstawowych koordynowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej dołączył trzeci - „CYBER.MIL z klasą”, gdzie uczniowie rozpoczną naukę w klasach o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. Jest to odpowiedź MON na zagrożenia naszych czasów związanych z technologią i wrogimi działaniami podejmowanymi w przestrzeni cyfrowej.

 

„CYBER.MIL z klasą” to program elitarny. Zakwalifikowano do niego 16 szkół. Szkołom chcącym uczestniczyć w projekcie postawiono bardzo wysokie wymagania, m.in. z zakresu poziomu kształcenia w wybranych przedmiotach, mimo to zainteresowania było ogromne. W każdej klasie będzie ograniczona liczba uczniów – nie mniej niż 10 i nie więcej niż 15. Łącznie będzie to ok. 200 osób.

 

W tym gronie znalazło się I Liceum Ogólnokształcące w Suwałkach, które było jednocześnie gospodarzem ogólnopolskiego rozpoczęcia roku tych klas. W uroczystości wziął udział gen. bryg. dr inż. Artur Dębczak – pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej - dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem”. Obecni byli także uczniowie z innych programów dla klas wojskowych: Liceum Ogólnokształcącego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku z siedzibą w Suwałkach oraz Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku.

 

- Program ilościowo może nie jest duży, ale ma ogromne znaczenie. Dopytują się o ten program takie tuzy w cyberbezpieczeństwie jak nasi sojusznicy ze Stanów Zjednoczonych i wiele krajów europejskich. Dołączyliście do ekstraklasy nie tylko krajowej, ale i europejskiej. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami będziemy potrafili pokazać jak to można robić najlepiej, a jednocześnie wskazać fajne perspektywy i ciekawą pracę dla młodych ludzi - mówił Artur Dębczak.

 

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie zebrani przeszli do hali sportowej szkoły, gdzie inauguracyjny wykład pt: „Cyberhigiena i poprawne zachowanie w sieci – cyberbezpieczeństwo i tożsamość cyfrowa” wygłosił płk. dr. inż. Mariusz Chmielewski. Po wykładzie rozpoczęła się część oficjalna - powitanie gości, przemówienia, złożenie przez uczniów szkoły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą nauczycieli i wychowanków szkoły poległych w czasie II wojny światowej oraz część artystyczna.

 

- „Program CYBER_MIL z klasą” to innowacja w zakresie edukacji i niezwykłe wyróżnienie dla szkoły i docenienie jej osiągnięć. Uczniowie będą więc uczestniczyć przede wszystkim w praktycznych zajęciach z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych. Pracować będą pod opieką wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej. Przedmioty kierunkowe prowadzić będą pracownicy naukowi i wykładowcy Politechniki Białostockiej. Nauka w ,,CYBER.MIL z klasą” to bilet wstępu na praktycznie każdą prestiżową uczelnię. Szkoła została  objęta bezpośrednim wsparciem Ministerstwa Obrony Narodowej. Oprócz wsparcia finansowego w wysokości 250 000 zł  (80% finansuje MON, a 20% organ prowadzący) fachową pomocą służą profesjonalne jednostki patronackie jak Regionalne Centrum Informatyki w Olsztynie - mówiła Dorota Jabłońska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego.

 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz