Dzień Edukacji Narodowej w SOK

 

Nagrody i podziękowania za codzienny trud i pracę otrzymali w piątek (14.10) w Suwalskim Ośrodku Kultury nauczyciele z suwalskich placówek oświatowych.

 

14. października w całym kraju obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela. W związku z tym dziś władze samorządowe, przedstawiciele publicznych i niepublicznych placówek i jednostek oświatowych, a także nauczyciele i pracownicy oświaty spotkali się w Suwalskim Ośrodku Kultury na miejskich obchodach Dnia Edukacji Narodowej. Jak co roku władze miasta chciały podziękować wszystkim pracownikom placówek oświatowych ich codziennej pracy. Były okolicznościowe przemówienia i podziękowania. Jak mówił w swoim wystąpieniu Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, ten rok charakteryzuje się dużą liczbą osób, które odeszły na emeryturę.

- Tych odejść w tym roku jest rekordowo dużo - 46 nauczycieli oraz 11 pracowników administracji i obsługi zakończyło swoją pracę zawodową i odeszło na emeryturę. Myślę, że ma to związek z dzisiejszym statusem zawodu nauczyciela. Nie ma już nauczyciela kontraktowego i stażysty, jest nauczyciel początkujący. Powiększyła się nam grupa specjalistów w oświacie: pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów. Przybyły w tej grupie 24 osoby. Zmiany nastąpiły też w podstawach programowych. W szkołach średnich mamy nowy przedmiot - Historia i Teraźniejszość, który budzi wiele kontrowersji, ale myślę, że to jest już zamknięty etap i normalna praca ma miejsce w naszych szkołach. Rok 2022 nie jest łatwy dla oświaty. Zakończyła się, mam nadzieję, pandemia koronawiursa i mamy wojnę w Ukrainie. Ciesze się, że suwalskie szkoły i nauczyciele bardzo empatycznie podeszli do sprawy dzieci z i młodzieży z Ukrainy i dzisiaj sposób ich edukacji w naszych szkołach przebiega w bardzo dobry sposób.

Prezydent stwierdził, że Dzień Edukacji Narodowej to dobry moment, aby przyjrzeć się jak w dzisiejszych czasach wygląda status zawodu nauczyciela.

- Wiemy doskonale, ze nie każdy może ten zawód wykonywać. Trzeba mieć pewne predyspozycje, zasób wiedzy, trzeba się odpowiednio przygotować do realizacji tych wszystkich obowiązków. Historycznie rzecz ujmują, nauczyciel zawsze miał wysoki prestiż w społeczeństwie. Dzisiaj niestety tak nie jest. Proces deprecjacji tego zawodu powoli następuję. Dzisiaj jak wiemy wszystko może być poddane w wątpliwość, zakwestionowane. Kompetencje pedagoga przez rodzica, nawet ucznia. Podważamy autorytety, które przez długie lata były jak taka iskra, jasny punkt w naszym postępowaniu, w naszych działaniach. Społeczny status nauczyciela to również kwestie finansowe. I tutaj niestety od lat obserwujemy spadek realnych wynagrodzeń nauczycieli. majowa podwyżka i zapowiadane kwoty kolejnej w stosunku do inflacji z ostatnich dni to nie jest dużo. Wynagrodzenia wzrastają w różnych grupach zawodowych i dobrze byłoby docenić także pracę nauczycieli.

W Suwałkach pracownicy oświaty to 1242 osoby. Dodatkowo ponad 500 osób pracuje w administracji i obsłudze. Większość nauczycieli to kobiety, gdyż aż 81%. Wydatki na oświatę w tym roku przekroczą 200 milionów złotych.

 

2 Komentarzy

Były uczeń

15/10/2022

Dziękuję moim nauczycielom za cierpliwość i wyrozumiałość, ta praca to misja, a nie zawód - za takie pieniądze przekłada się towar w markecie, a nie przygotowuje społeczeństwo do życia, w dodatku po kilku kierunkach studiów…

w imieniu wszystkich nauczycieli - bardzo dziękuję.
Jest to rzadki gest, zwykle głos zabierają ci, którzy nauczycieli z różnych powodów nie lubią i dają temu wyraz, często agresywny, wulgarny.

Równie przykre są wypowiedzi oficjeli maści wszelakiej - zawód-posłannictwo, misja, spadek prestiżu, wynagrodzenia nieadekwatne do wysiłku i obciążeń. A kto z was, gadające głowy, zrobił choć pół grama wysiłku, by się temu przeciwstawić? Nikt. I więcej: to jest constans. Dlaczego? Bo poza gębami pełnymi frazesów nic więcej nie macie do zaoferowania.

Dodaj komentarz