Wyzwania technologiczne - trwa Forum Biznesowe Pogranicza

Forum Biznesowe Pogranicza - Wyzwania technologiczne. Biznes i samorząd

 

Przedsiębiorcy, ludzie finansów, politycy i samorządowcy dyskutują od czwartku (16.11) w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach nad wyzwaniami technologicznymi w biznesie i samorządzie. 

 

Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach oraz Miasto Suwałki po raz siódmy zorganizowały Forum Biznesowe Pogranicza, czyli najważniejszą impreza gospodarcza północno-wschodniej Polski. W czwartek i piątek sale konferencyjne Parku znów zapełniają się przedsiębiorcami, przedstawicielami władz publicznych organizacji i instytucji otoczenia biznesu, którzy w tym roku dyskutują nad szeroko pojętym hasłem jakim są „Wyzwania technologiczne dla biznesu i samorządu. W programie jak zawsze przygotowano interesujące wykłady oraz liczne panele dyskusyjne z udziałem ekspertów. 

- Wyzwania technologiczne. Biznes i samorząd to kolejny temat, który wydaje się tworzyć perspektywę dla naszego miasta i całego regionu pogranicza. To dwa dni naprawdę fajnych dyskusji na temat ekonomii, wyzwań, jak również kompetencji przyszłości. Forum w tym roku nie jest poświęcone tylko i wyłącznie samemu biznesowi i samorządowi, ale również nauczycielom. W jaki sposób kreować postawy wśród młodych ludzi do tego, aby byli w stanie odpowiedzieć na wyzwania przyszłości. Polska na dzień dzisiejszy nie jest szczególnie wysoko w rankingach innowacyjności. Wydaje mi się, że wszyscy od młodych lat musimy kształtować postawy, w większym stopniu nastawiając młodych ludzi i budując w nich postawy proinnowacyjne i pro przedsiębiorcze. Bez tego nie jesteśmy w stanie nawet jako Europa konkurować ze Stanami Zjednoczonymi i Azją. Innowacyjność to jedyna szansa, żeby nasza Europejska i Polska gospodarka była konkurencyjna - mówił podczas oficjalnego rozpoczęcia wydarzenia Dariusz Bogdan, prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Suwałkach. 

Pierwszego dnia Forum specjaliści dyskutowali między innymi o pomysłach i strategii na innowacyjny biznes, wpływach sztucznej inteligencji na gospodarkę, czy tworzeniu Start-Upu z potencjałem. Z kolei w piątek (17.11) mowa będzie m.in. o Smart City - nowych sposobach na osiągnięcie efektywności energetycznej miasta i gminy, a także o kompetencje przyszłości w społeczeństwie, biznesie i edukacji - co przydatne jest dziś, a co będzie w przyszłości.  

- Już podczas ubiegłej edycji forum w dyskusjach przewijał się problem wyzwań XXI wieku, czyli nowoczesne technologie, sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość. Również automatyzacja, robotyzacja. Do tego dochodzi nowy temat, o którym w ubiegłym roku jeszcze nie wiedzieliśmy, czyli inflacja, drogi pieniądz, dostępność tego pieniądza, jaki ma wpływ na gospodarkę, oczekiwania społeczne i pracownicze jeśli chodzi o płace. Dziś i jutro dyskutujemy wokół tych tematów. Mamy świetnych specjalistów i prelegentów w tym zakresie. Warto przysłuchiwać się tej dyskusji, wymieniać opiniami i poglądami. Mówimy w kontekście rozwoju miast o Smart City. Nasze miasta coraz bardziej naszpikowane są czujnikami i kamerami. Coraz bardziej zarządzamy przy pomocy internetu, różnych aplikacji, które się pojawiają. Czy to sterowanie ruchem, czy na przykład akcja zima, gps - gdzie jest jaki pojazd, na jakiej ulicy. Ingerujemy nawet w życie każdego człowieka coraz bardziej. Inwigilacja, jak niektórzy mówią, jest coraz bardziej rozwinięta. Podobnie jest w firmach - automatyzacja procesu produkcji, sztuczna inteligencja ma służyć temu, żeby produkcja była tańsza. Jak się człowiek w tym wszystkich odnajdzie, jakie zawody stracą swój sens, a jakie pojawią się nowe. Tych tematów naprawdę może być sporo w czasie dwudniowej dyskusji - powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. 

Z pełną agendą tegorocznej edycji Forum Biznesowego Pogranicza można zapoznać się TUTAJ!

 

6 Komentarzy

Przedsiebiorca

17/11/2023

Jakoś Suwalskich przedsiębiorców a zwłaszcza tych którzy kształtują Suwalska przestrzeń biznesu brak.. nie widzę na zdjęciach. Czyli widać jaka jest wartość tych tragów. No ale dobrze jest to że brak też jest najjaśnieszego posła. Słabe to pocieszenie bo zarówno ja jako przedsiębiorca i ten poseł nie dostali zaproszenia. Zatem czuję się tak samo traktowany. A to już nie fajne. PNT straciło w moich oczach bardzo.

No cóż ale nie tylko mnie tam nie ma…. Nie widzę wielu Suwalskich poważnych przedsiębiorców widocznie tez są na bazarku jak to nazwałeś biznesmenie z koziej wolki… znawca bazarków i leming jesteś 

mieszkanic

20/11/2023

Sa nawet obecne osoby ktore zadnej pracy sie nie imaly

Ciekawski Lewak

20/11/2023

Dodane przez mieszkanic w odpowiedzi na

Powiem więcej, większość to takie osoby. Przedsiębiorcom najwyraźniej szkoda czasu na takie konferencje bo zapewne nic im konkretnego nie dają. Przedsiębiorca liczy czas i nie marnuje go jak obecni na tym forum.

Ciekawe, że ktoś wypowiada się o wydarzeniu na którym nie był... To jak z filmem Holland - nie widziałem, ale skomentuję!

Na Forum nie trzeba było posiadać specjalnych zaproszeń, wystarczyło się zarejestrować na stronie. Mógł przyjść każdy, bez wyjątku.

Dodaj komentarz