Wyzwania technologiczne i… finansowe. Co boli biznes w Suwałkach?

Wyzwania technologiczne i… finansowe. Co boli biznes w Suwałkach?

 

Jak co roku przedsiębiorcy regionu spotkają się tej jesieni w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach. Będą przekonywać, że dobijają ich podatki i biurokracja. I jak co roku samorząd będzie obwiniał rząd, a agencje rządowe przedsiębiorców (za brak innowacji). Naukowcy oznajmią jak zwykle, że „to zależy”, a media, że „to leży”. Jak się wyrwać z tego kręgu wzajemnych oskarżeń i budowania murów niechęci? Nikt z zewnątrz tego nie załatwi. Choćby – jak dr Maciej Kawecki – miał przylecieć na suwalskie lotnisko z walizką pełną dobrych rad.

 

Na dobry początek trzeba razem wypić poranną kawę. Posłuchać wspólnie i z uwagą autorytetu od przepływu pieniądza w gospodarce. Odgrzebać swoje stare strategie i zobaczyć je na nowo. Poprawić sznurowadła sobie nawzajem, zamiast podstawiać nogi. „Start up” zamiast „start complaning”. Pouczyć się na cudzych błędach, jednocześnie nie budując w sobie i zespole błędnych kompetencji. Patrzeć w przyszłość dalej niż rok sprawozdawczy. Świadomie pożyć w swoim mieście – wszak najbliższym fizycznie środowisku – jakby było przedłużeniem własnego domu i firmy.

 

Ambitnie? Tak w tym roku ułożyliśmy agendę Forum Biznesowego Pogranicza. Oto co czeka uczestników dwóch dni Forum w suwalskim Parku:

 

Czwartek, 16 listopada

10.00 - 11.00 Otwarcie Forum i wystąpienia powitalne

11.00 - 12.00 Prelekcja „Kiedy zarobki Polaków osiągną średnią strefy euro?”

 

Jak regulowanie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego wpływa na inflację i gospodarkę w ogóle, dowiemy się u źródła - od prof. Joanny Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej. Wrześniowe decyzje RPP przyczyniły się od razu do spadku kursu złotego. Jak zmienią się prognozy gospodarcze po październikowych wyborach A.D. 2023? Jak polityka fiskalna i makroekonomia wpłynie na środowisko gospodarczego rozwoju małych i średnich firm oraz lokomotyw rozwoju regionu?

 

12:00-12:45 Prelekcja „Dlaczego warto mieć strategię na rozwój swego biznesu?”

Odświeżone podejście do tworzenia strategii rozwoju firmy zaprezentuje Lechosław Chalecki, przedsiębiorca, który potrafi połączyć ze sobą nie tylko kropki, ale i przedsiębiorców, wskazując styki biznesowe tam, gdzie inni ich się nawet nie spodziewają.

 

12.45 - 13.05 Historia sukcesu Malow. Od pomysłu do wdrożenia innowacji w branży metalowej.

Jak wygląda projekt badawczo-rozwojowy w praktyce w dużej firmie produkcyjnej? Roman Kaleta, Prezes Zarządu Malow sp. z o.o., zaprezentuje wdrożenie i uruchomienie innowacyjnej technologii. Technologii, która dziś działa i daje lepszy, mocniejszy i tańszy produkt, a co za tym idzie - przewagę rynkową.

 

13.05 - 13.25 Historia sukcesu Scramjet. Jak odpalić startup, żeby poleciał wysoko?

Spółka ScramJet na swój projekt badawczo-rozwojowy w branży IT o wartości 3,6 mln zł potrzebowała milion złotych wkładu własnego. Barbara Koźbiał, Członek Zarządu i Dyrektor Operacyjny opowie, w jaki sposób wkład zapewnili prywatni inwestorzy (angels) i dwa fundusze venture capital. Po sukcesie pierwszego projektu R&D, dziś realizuje kolejny. Jak to się stało... w Suwałkach? To prawdziwa historia prawdziwego startupu.

 

13.25 - 14.00 Panel dyskusyjny „Skąd wziąć pomysł na innowacyjny biznes?”

Jaka jest rola pomysłu i gdzie go szukać? Eksperci oceniający wnioski, uczestnicy niejednego "pitchu" będą dyskutować, co łączy innowacyjne biznesy, które odniosły sukces. Panel dyskusyjny poprowadzi Dariusz Bogdan, prezes Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach. Udział w niej wezmą:

  • Bożena Lublińska-Kasprzak - ekspertka Business Center Club ds. innowacji i funduszy UE
  • Anna Daszuta-Zalewska - Dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego
  • Tomasz Stypułkowski - Prezes Zarządu Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej sp. z o.o.
  • Dariusz Budrowski - Prezes Polskiej Fundacji Filary Rozwoju

 

14.00 - 15.00 Prelekcja dra Macieja Kaweckiego „Już nie twórca, a stwórca - wpływ sztucznej inteligencji na gospodarkę”

Czy Chat GPT i inne równolegle powstające sztuczne inteligencje wpłyną na zanik niektórych zawodów? W jakim kierunku rozwoju może podążać sztuczna inteligencja i jak wpłynie to na dostęp do wiedzy, usług i produktów? Na te i inne pytania będziemy próbowali odpowiedzieć z drem Maciejem Kaweckim. Odbędziemy też podróż po technologiach tworzonych w Polsce i na świecie. Czy technologia pomoże nam pokonać globalne kryzysy, czy może... będzie ich przyczyną?

 

15.00 - 15:30 Lunch

 

Piątek, 17 listopada

 

10.00 - 10.50 Panel dyskusyjny „Smart City kluczem do Zielonego Ładu i wyzwań przyszłości”

Co trzeba zmienić dziś w mieście jak Suwałki, a co czeka na technologię jutra? Panel dyskusyjny poprowadzi Wojciech Pająk, geograf i edukator, radny Rady Miejskiej w Suwałkach. Udział wezmą:

  • Małgorzata Ciechomska, Dyrektorka Smart City w Orange Polska
  • Aleksander Kozłowski, Prezes Zarządu Krośnieńskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Komunalnego w Krośnie Odrzańskim
  • Anna Dydoń-Cackowska, Dyrektor Programu w Eviden Polska
  • Piotr Kapliński, Prezes Zarządu IR PARK Sp. z o.o.

 

10.50 - 11.10 Prezentacja Pawła Staszczaka z Orange „Smart City, czyli nowe sposoby na efektywność energetyczną miasta i gminy”

Jak poprawić zużycie energii na poziomie samorządu? Orange Polska zaprezentuje rozwiązania, które funkcjonują nie tylko w naszym kraju. Co uda się przenieść do Suwałk i regionu?

 

11.10 - 11.30 Prezentacja „Dotacje na innowacje - Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027”

O dotacjach opowie Emilia Malinowska, Dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku

 

11.30 - 12.00 Prelekcja dr Magdaleny Rutkowskiej-Sowy „Rzecznik patentowy - doradca w innowacyjnym biznesie”

 

12.00 - 12.45 Panel dyskusyjny „Kompetencje przyszłości - społeczeństwo, biznes, edukacja” (czytaj o nim więcej na onet.pl)

 

13.00 Lunch i zakończenie Forum

 

Wykorzystaj szansę i zarejestruj się na Forum!

 

VII Forum Biznesowego Pogranicza  w Suwałkach organizują Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach wraz z samorządem Miasta Suwałki.

 

Współorganizator: Województwo Podlaskie

Partnerzy główni: Mercedes Benz Auto Idea, Orange Polska

Sponsorzy: Prognosis, Malow, Alsi Express International Transport, Forwarding & Logistics, Superfarm

Partnerzy: Agencja Rozwoju Regionalnego ARES S.A., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach, Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Suwałkach oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach, Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Patronat honorowy:

Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, GOVTECH Polska, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Centrum Nauki Kopernik, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Izba Rzeczników Patentowych, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny

Patronat medialny:

ONET, Telewizja Białystok, Radio 5, Niebywałe Suwałki, Suwałki.info, Dwutygodnik Suwalski, Suwalki24, Kurier Suwalski, Gazeta Współczesna, Kurier Poranny, Nasze Miasto Suwałki, OZEON.

 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz