Wielki Piątek

dzień Wielkiego Tygodnia upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu

 

Dziś (29.03) Wielki Piątek – dzień Wielkiego Tygodnia upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy świętej. Miejsce ma tylko wieczorna Liturgia Męki Pańskiej.

 

Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w chrześcijaństwie, upamiętniający mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. W tym dniu wierni przypominają sobie ofiarę, jaką złożył za grzechy ludzkości, oraz reflektują nad swoimi własnymi życiowymi wyborami i postawą. Wielki Piątek jest dniem postu i wstrzemięźliwości od mięsa dla katolików, a także dniem surowego postu dla prawosławnych. W ciągu dnia nie odprawia się Mszy Świętej, natomiast wieczorem często organizowane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. 

 

Najważniejszym elementem wieczornej Liturgia Męki Pańskiej jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

 

Dodaj komentarz