W suwalskim Ratuszu rozpoczyna się rejestracja uchodźców z Ukrainy

plan działań związany z rejestracją i nadawaniem numerów PESEL uchodźcom

Kolejki zapewne pojawią się w najbliższym czasie w Wydziale Spraw Obywatelskich suwalskiego Ratusza. W środę (16.03) z samego rana rozpocznie się proces rejestracji i nadawania numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy.

 

We wtorek (15.03) w Urzędzie Miasta w Suwałkach odbyła się konferencja prasowa na temat działań Miasta Suwałki na rzecz uchodźców z Ukrainy. Jednym z głównych punktów konferencji było przedstawienie planu związanego z rejestracją i nadawaniem numerów PESEL, które rozpocznie się już jutro o godzinie 7.30 w Wydziale Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miejskim w Suwałkach, ul. Mickiewicza 1 pokój 24.  

 

Jak mówił podczas spotkania z mediami Mariusz Klimczyk, sekretarz miasta, przeprowadzone zostały już testy i system jest technicznie przygotowany. Gotowe są również druki i formularze zgłoszeń do nadania numeru PESEL w trzech językach: polskim, ukraińskim i rosyjskim. Zostały one skserowane i dostarczone do punktów zbiorowego zakwaterowania osób, które są już w naszym mieście oraz do Związku Ukraińców w Suwałkach. Na dzień dzisiejszy suwalski Ratusz posiada cztery stanowiska przystosowane i przekazane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji do obsługi i cztery osoby, które przeszły potrzebne szkolenia. Już teraz sekretarz zakłada pracę każdego dnia "po godzinach" oraz w w soboty. Obawy pojawia się natomiast co do tego, jak system będzie funkcjonował pierwszego dnia. Jutro w całej Polsce urzędy w tym samym czasie rozpoczną rejestrację ponad miliona uchodźców, którzy chcą uzyskać numer PESEL. 

- Obawiamy się, że może być tak, że systemy zaczną się trochę zawieszać. Mamy takie doświadczenia, kiedy wzmożona ilość osób korzysta i chce przeprowadzić tego typu rejestrację dla obywateli Polski, że takie zawieszanie systemów następuje. Stąd nasz pomysł i chęć pracy po godzinach, co być może rozładuje natężenie ruchu na urządzeniach i uda się jak najwięcej osób zarejestrować. 

Numer PESEL mogą uzyskać osoby, które:

  • są obywatelem/obywatelką Ukrainy lub
  • są obywatelem/obywatelką Ukrainy i mają Kartę Polaka lub
  • są członkiem najbliższej rodziny obywatela/obywatelki Ukrainy, który/która ma Kartę Polaka, lub
  • są małżonkiem/małżonką obywatela/obywatelki Ukrainy, ale nie mają obywatelstwa ukraińskiego
  • oraz przybyli w okresie od 24 lutego 2022 r. na terytorium Polski bezpośrednio z terenu Ukrainy w związku z prowadzonymi tam działaniami wojennymi.

 

Wniosek należy złożyć osobiście. Dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku – z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie. Wniosek w imieniu dziecka składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd opiekuńczy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Od dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia, nie pobiera się odcisków palców. Usługa jest bezpłatna. Wnioskodawca otrzyma wydruk potwierdzający nadanie numeru PESEL.

 

Zgodnie z danymi przekazanymi Miastu przez Ministerstwo, czas obsługi jednego petenta to około 30 minut. Oprócz rejestracji, wprowadzenia danych i zdjęcia, trzeba również pobrać dane biometryczne, jak odciski palców, od wszystkich osób powyżej 12 roku życia. Przy szacunku 500 uchodźców, którzy obecnie przebywają w Suwałkach, urzędnicy zakładają, że trzeba będzie poświęcić około 10 dni roboczych na zarejestrowanie tych osób w systemie. Chcąc sprawę przyspieszyć, władze miasta wystąpiły do MSWiA o dodatkowy sprzęt komputerowy, gdyż są to sprzęty dedykowane i Miasto samo z siebie nie może dokonać takiego zakupu. Z informacji Ratusza wynika, że Ministerstwo podjęło kroki w celu zakupu sprzętu z pominięciem trybów przetargowych, jednak zanim sprzęt trafi do Suwałk minie jeszcze kilka dni. 

- Dla przyspieszenia tego procesu podpisaliśmy również umowy z trzema zakładami fotograficznymi na terenie miasta, które już wykonują zdjęcia dla obywateli Ukrainy zgodnie z wymogami potrzebnymi do rejestracji. Uchodźcy za zdjęcia nie będą płacić. Ich koszt refunduje Państwo. My zostaniemy obciążeni przez zakłady fotograficzne, a następnie za pośrednictwem wojewody te wydatki zostaną zrefundowane. 

Na miejscu czekać będzie zatrudniona przez Ratusz osoba, która również jest uchodźcą z Ukrainy. Będzie ona pomagała w przygotowaniu druków, czy sprawdzeniu poprawności wypełnienia formularza. Innymi słowy będzie pierwszym kontaktem między uchodźcami, a urzędnikami. Po zweryfikowaniu, dokumenty będą przekazywane do obsługi okienkowej. 

 

Sekretarz zaapelował także do suwalczan, aby jeżeli w tym momencie nie potrzebują pilnie kontaktu z Wydziałem Spraw Obywatelskich w kwestii dowodów osobistych, to żeby poczekali z wizytą na nieco późniejszy termin. Jeżeli jest taka potrzeba, to każda osoba zostanie obsłużona, jednak należy liczyć się w najbliższych dniach z większymi kolejkami. 

 

Więcej informacji w językach ukraińskim i polskim znajduje się na stronach:

Dodaj komentarz