Pierwszy sezon SUWERa - przejechaliśmy ponad 132 tys. km

Podsumowanie pierwszego sezonu system roweru miejskiego w Suwałkach

Pierwszy sezon funkcjonowania Systemu Roweru Miejskiego SUWER podsumował w czwartek (18.11) Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk. 


Podczas spotkania z dziennikarzami w Ratuszu Łukasz Kurzyna przedstawił dane za pierwszy sezon funkcjonowania miejskiego roweru i przyznał, że zainteresowanie systemem przerosło oczekiwania. Dodał jednak, że pierwsze trzy lata są traktowane jako testowe i na ich podstawie okaże się w jakim kierunku i czy w ogóle SUWER będzie w mieście, a może i poza jego granicami, rozwijany. 

- System roweru miejskiego został zakupiony dzięki dużemu wartemu ponad 30 milionów złotych projektowi na który pozyskaliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej. SUWER był jedną ze składowych projektu. Dzięki niemu kupiliśmy też 19 autobusów komunikacji miejskiej na gaz CNG. SUWERy są własnością Miasta Suwałki. W naszym imieniu operator zajmuje się tylko obsługą całego systemu. Od zainteresowania Suwalczan tą formą transportu będzie zależeć czy system będzie rozwijany w przyszłości – powiedział zastępca prezydenta. 

System SUWER to: 16 stacji rowerowych, 160 rowerów w tym: 142 rowery tradycyjne, 15 rowerów elektrycznych, 3 rowery typu tandem oraz system IT do obsługi roweru miejskiego w tym strona internetowa i aplikacja mobilna.

 

W pierwszym roku funkcjonowania systemu:

  • łączna liczba przejazdów wyniosła 40 286 (średnio 330 dziennie).
  • łączny przejechany dystans: 132 296 km
  • całkowity czas wypożyczeń 19 329 godzin
  • średnia prędkość 8,81 km
  • liczba użytkowników systemu: 5109 osób
  • liczba zgłoszonych usterek: 461

 

1 Komentarzy

Andrzej

18/11/2021

Firma obsługująca radziła sobie, a miasto kupiło po prostu usługę. Pan Kurzyna nie ma się czym chwalić, bo akurat w kwestiach które należały do ratusza zaliczyło wpadkę. Przez cały sezon praktycznie wyłączona była stacja na skrzyżowaniu Sportowej i Wojska Polskiego. Zamiast przenieść ją w dwa dni gdzieś w pobliże, ratusz dzielnie przeczekał cały sezon od maja do października.

Pan Kurzyna mieszka po sąsiedzku - nie dało się przeoczyć.

Dodaj komentarz