Miasto angażuje się w pomoc dla ludności ukraińskiej

Intensywne prace związane z pomocą ludności ukraińskiej trwają w Suwałkach

Intensywne prace związane z pomocą ludności ukraińskiej trwają w Suwałkach. Miasto zabezpieczy i skoordynuje zbiórkę darów, zapewni miejsca noclegowe, wyżywienie, a także opiekę nad dziećmi i wsparcie psychologiczne. Z kolei do Tarnopola wysłany zostanie transport z darami.

 

W poniedziałek (28.02) w Urzędzie Miasta w Suwałkach odbyła się konferencja prasowa z udziałem Czesława Renkiewicza, prezydenta miasta oraz Roberta Janucia, naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich. Podczas spotkania z dziennikarzami przekazali informacje dotyczące pomocy Miasta na rzecz ludności ukraińskiej oraz przedstawili o przebieg posiedzenia Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się dziś rano. Jak mówił prezydent, każdy obywatel Ukrainy, który trafi do Polski zostanie objęty opieką przez służby państwowe, a następnie skierowany do ośrodków tworzonych przez samorządy. W naszym mieście ludność ukraińska będzie lokowana w Hostelu Wigry przy ul. Zarzecze (56 miejsc) i w budynkach stadionu lekkoatletycznego (25 miejsc), a po ich wyczerpaniu w Hotelach. 

 

W Suwałkach na dzień dzisiejszy Wojewoda Podlaski wyznaczył 525 miejsc dla ludności z Ukrainy.

  •   koordynacją pomocy urzędowej i administracyjnej dla ludności ukraińskiej zajmuje się Robert Januć, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich.

 

Zbierane są również dary dla Ukraińców. Zgłaszać się można na halę Suwałki Arena przy ul. Zarzecze w godzinach 8.00-16.00.

  •   koordynacją zbiórki zajmuje się Grzegorz Krysa, zastępca Dyrektora OSIR oraz Sergiej Krugly, Kierownik Zespołu Obiektów nr II

 

Ukraińcy, którzy trafią do Suwałk zostaną również objęci pomocą społeczną przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, psychologiczną przez Poradnię Psychologiczno Pedagogiczną, a dzieciom zorganizowane będą zajęcia w przedszkolach i szkołach. Miasto również będzie udzielało wszelkich informacji na temat możliwości opieki zdrowotnej.

  • koordynacją pomocy społecznej zajmuje się Wiesława Szyszko (87 562 89 92), kierownik działu pomocy środowiskowej oraz Renata Racis (87 562 89 88), zastępca kierownika, pracownik ds. cudzoziemców,
  • koordynacją pomocy psychologicznej zajmuje się Barbara Leśniewska – Gawryś, Małgorzata Osowska, Barbara Boruta (793 868 284)
  • koordynacją spraw oświatowych zajmuje się Roman Rynkowski, zastępca Prezydenta Suwałk oraz Dorota Sidorowicz (87 563 57 22) Naczelnik Oświaty i Wychowania,
  • koordynacją spraw z zakresu opieki zdrowotnej zajmuje się Łukasz Mazalewski (87 563 56 14) i Honorata Rudnik (87 563 56 03) z Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia.

W pomoc uchodźcom angażuje się również Związek Ukraińców w Suwałkach na czele z Prezes Anną Samoilenko (577599857).

 

Podjęta została również decyzja, że każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył granicę po 24 lutego 2022r. będzie mógł na terenie Suwałk za darmo korzystać z komunikacji miejskiej. 

 

Na spotkaniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omówiono też kwestie funkcjonowania infrastruktury wrażliwej jak zaopatrzenie miasta w wodę czy ciepło oraz odbiór ścieków. W chwili obecnej wszystkie miejsce systemy działają prawidłowo. Prezydent Suwałk podjął decyzję o przeglądzie wszystkich planów operacyjnych związanych z obroną cywilną.

 

Prezydent przekazał również, że o pomoc humanitarną zaapelowała Rada Miasta Tarnopol z którym Suwałki współpracują. Włodarz poinformował, że prawdopodobnie już jutro zostanie wysłany z Suwałk transport z darami dla Tarnopola. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z listą potrzeb, którą przekazali włodarze Tarnopola (poniżej). 
 

 

APEL HUMANITARNY

 

Rada Miasta Tarnopol apeluje o pomoc humanitarną do wszystkich cywilizowanych ludzi i organizacji.

 

MiastoTarnopol jest zmobilizowane w stanie wojennym, aby zapewnić podstawowe systemy wsparcia wspólnoty i ochronę ludności cywilnej. Dlatego Rada Miasta Tarnopol prosi o udzielenie pomocy humanitarnej w zakresie niezbędnych urządzeń i wyposażenia, a mianowicie: generatory diesla 45 kW 3 fazy 0,4 kV, generatory diesla 100 kW 3 fazy 0,4 kV, generatory wysokoprężne 120 kW 3 fazy 0,4 kV, generatory wysokoprężne 160 kW 3 faza 0,4 kV, prądnice o mocy 5 kW, stacja olejowa z rękawem 40 m, samochody pokładowe, samochody z manipulatorami, samochody do przewozu osób, węże ciśnieniowe z średnicą I 10 mm, długość 40 m, węże wysokociśnieniowe do hydrauliki o średnicy 12 mm, długość l0 m, cysterny na wodę o pojemności 7-7,5 m3, plastikowy mobilny zbiornik na wodę o objętości 3-5 m3, generatory diesla, autonomiczne środki grzewcze, środki do oczyszczania wody, środki do magazynowania wody w konstrukcjach ochronnych, zmechanizowane narzędzia do demontażu blokady, środki oświetlenia, karimaty, łóżka polowe, śpiwory, namioty o dużej pojemności, środki higieny, żywność dla niemowląt, ubranka dla dzieci, łóżeczka i kojce.

 

Lista niezbędnego sprzętu medycznego i leków obejmuje: antybiotyki, roztwory infuzyjne, środki przeciwbólowe, gąbki hemostatyczne, tachocomb, leki hemostatyczne (kwas traneksamowy),opatrunki, opatrunki hemostatyczne, koloidalne i adsorbcyjne, antyseptyki na rany, gips, bandaże, kołowroty, nosze, wózki inwalidzkie, opony do tymczasowego unieruchamiania, opony Behler, systemy trakcji szkieletowej, chirurgiczne zestawy (narzędzia) neurochirurgiczne urazowe, stoły operacyjne, obsługa bezcieniowych lamp stacjonarnych i mobilnych, przyssawek elektrycznych, koagulatorów, poduszka elektroniczna do fiksacji, obroża Chance, EOP (arch), elektro lub pneumotrepatator, mikroskop neurochirurgiczny, system elektrycznego spawania naczyń LigaSure, artro i statyw laparoskopowy, fibrogastroskop, EKG - aparaty, stoły operacyjne, koagulatory, pneumatyczne wózki inwalidzkie, leżanki metalowe do osteosyntezy, narzędzia chirurgiczne, sterylizatory termiczne, łóżka medyczne sterowane elektrycznie, stoliki przyłóżkowe medyczne, pościel, bandaże medyczne, gazy medyczne, systemy prasowania, strzykawki medyczne, tonometry, opaski uciskowe medyczne, jednorazowe fartuchy medyczne, rękawiczki medyczne, aparaty anestezjologiczne, wentylatory, urządzenia do reinfuzji krwi, pompy strzykawkowe, pompy wolumetryczne, monitory do codziennego monitorowania, przenośne, resuscytacja, wirówki, defibrylatory, pulsoksymetry.

 

Liczymy na Państwa szybkie wsparcie w tych trudnych czasach, gdy Ukraina chroni swoją integralność terytorialną i suwerenność i szczerze to doceniamy.

 

Z poważaniem,

Przewodniczący Rady Miasta Tarnopol                                                       Ihor HIRCHAK

Dodaj komentarz