Franciszkańska po remoncie mniej bezpieczna?

Petycja ws. poprawy bezpieczeństwa i spowolnienie ruchu na Franciszkańskiej

 

Petycję ws. poprawy bezpieczeństwa i spowolnienie ruchu do suwalskiego Ratusza skierowali mieszkańcy bloków przy ulicy Franciszkańskiej w Suwałkach, zdaniem których wykonane prace pogorszyły bezpieczeństwo mieszkańców i ich dzieci.

 

Mieszkańcy bloków Franciszkańska 2, 2A, 4, 4A skierowali pismo do prezydenta Suwałk z prośbą o poprawę bezpieczeństwa poprzez ułatwienie wyjazdu z osiedla oraz spowolnienie ruchu na całej długości ulicy Franciszkańska. Jak przekazali w swoim piśmie, przeprowadzona inwestycja drogową, tj. przebudowa ulicy  Franciszkańskiej oraz budowa ulicy Rodziny Rylskich,  pogorszyły bezpieczeństwo mieszkańców oraz ich dzieci. Po wykonaniu poszerzenia jezdni na Franciszkańskiej, kierowcy przejeżdżający tą ulicy poruszają się z dużą prędkością i nie dostosowują się do ograniczenia prędkości do 30 km/h, jaka obowiązuje w tej strefie. Ponadto, wybudowane miejsca postojowe z obu stron wyjazdu z osiedla znacznie ograniczają widoczność przy włączaniu się do ruchu, przy wyjeździe z osiedla. 

- Niejednokrotnie należy wyjechać pojazdem na jezdnię aby uzyskać widoczność z lewej i prawej strony. Ten manewr jest bardzo niebezpieczny, zwiększa ryzyko kolizji. Zaparkowane pojazdy oraz busy po obu stronach zjazdu ograniczają tą widoczność. Przed inwestycją, mieliśmy zjazd z prawoskrętem w osiedle. Była bardzo dobra widoczność po obu stronach, oraz pojazdy poruszające się ulicą Franciszkańską poruszały się dużo wolniej ze względu na węższą i nierówną jezdnię. Było dużo bezpieczniej niż jest teraz. Ogromnym problemem jest również wykonanie manewru parkowania lub włączenia się do ruchu, z tych miejsc parkingowych, ze względu na szybko poruszające się pojazdy na przedmiotowej ulicy. Zostało również przeniesione przejście dla pieszych w inne miejsce. Kierowcy jeżdżący na pamięć, wielokrotnie nie zauważają tego przejścia i nie przepuszczają pieszych, bądź bardzo gwałtownie hamują. Bezpieczeństwo dzieci, które każdego dnia, poruszają się wzdłuż tej ulicy do szkoły, jest bardzo zagrożone - czytamy w piśmie.

Mieszkańcy przekazali, że zgłoszenia na Policję nie przynoszą żadnych efektów w poprawie bezpieczeństwa, dlatego zwracają się do Rady Miejskiej w Suwałkach o pomoc. Ze swojej strony również zaproponowali konkretne rozwiązania, takie jak:

 

  • Montaż dużych luster naprzeciw wyjazdu z osiedla bloków nr 2, 2A, 4, 4A, celem poprawy widoczność podczas włączania się do ruchu.
  • Budowa wyniesionego przejścia dla pieszych w miejscu istniejącego na ul. Franciszkańskiej na wysokości bloku nr 8 lub zamontowanie progów skutecznie spowalniających prędkość pojazdów tuż przed przejściem dla pieszych w celu spowolnienia ruchu na tej ulicy.
4 Komentarzy

można zabrać po dwa parkingi z każdej strony i postawić niskie kwietniki betonowe aby samochody nie zastawiały ale będzie mniej miejsc parkingowych o 4, jeśli chodzi o przejście dla pieszych to bardzo dobrze, że jest przeniesione przynajmniej dzieci nie wbiegają z parkingu na przejście i kierowcy maja czas na reakcję , ja osobiście nie widziałem aby ktoś tam pędził samochodem i gwałtownie hamował tylko widziałem jak przez to niby rondo przy Daszyńskiego na przestrzał jechał samochód

Jak już trzeba robić próg zwalniający to nie kładźcie tam tych płyt które rozwalają zawieszenie w aucie jak już to wylejcie łagodne wzniesienie z asfaltu

Dodaj komentarz