Był termometr, będzie przywilej magdeburski?

Był termometr, będzie przywilej magdeburski?

Z pomysłem stworzenia muralu przedstawiającego akt nadania praw miejskich Suwałkom wyszedł Kamil Klimek, radny z klubu "Łączą nas Suwałki". 

 

Przed dwoma tygodniami wielki termometr Pogodnych Suwałk został przeniesiony z kamienicy u zbiegu ulic Kościuszki i Chłodnej na boczną ścianę Suwalskiego Ośrodka Kultury na ulicy Chłodnej. Wszystko przez to, że do tej pory termometr wisiał na ścianie południowej i w słoneczne dni temperatura według jego wskazania była zdecydowanie wyższa niż w rzeczywistości, dochodząc nawet do 50 stopniu Celsjusza. W nowym miejscu ma wskazywać właściwą temperaturę. 

 

Miejsce w którym przez długi czas znajdował się termometr jest obecnie puste, ale możliwe, że wkrótce się to zmieni. Pomysł jak można je wykorzystać przedstawił w środę (27.05) podczas sesji Rady Miasta Kamil Klimek, rady z klubu "Łączą nas Suwałki". - Po przeniesieniu termometru pojawiło się piękne miejsce w reprezentacyjnej części miasta. Obecnie obchodzimy jubileusz 300-lecia Suwałk. Podczas sesji 2. marca w Suwalskim Ośrodku Kultury został zaprezentowany przywilej Magdeburski z 1720 roku. Chciałbym, aby w miejscu po termometrze pojawiła się replika, mural przedstawiający ten przywilej. Nie chciałbym aby ucierpiała z tego powodu miejska kasa, która została mocno dotknięta przez niepożądane efekty koronawirusa. Dlatego chciałbym, abyśmy jako radni i osoby piastujące funkcje publiczne, utworzyli zbiórkę i przejęli ciężar sfinansowania inwestycji. Są uchwyty montażowe pozostałe na ścianie, można to zabezpieczyć odpowiednią taflą szkła - koszty nie byłyby duże. Akt prawny, który potwierdził powstanie naszego miasto, powinien się w tym reprezentatywnym miejscu znaleźć - argumentował Klimek.

 

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk na pomysł radnego zapatruje się pozytywnie. - Nie wiem czy akt nadania praw miejskich będzie w tym miejscu dobrze czytelny, ale skoro jest taka inicjatywa i radni pójdą w tym kierunku, to proszę liczyć, że również chcę uczestniczyć w tym przedsięwzięciu - zapewniał włodarz. 


 

Przywilej magdeburski to dokument lokacyjny Miasta Suwałki, który wydał król August II Mocny z saskiej dynastii Wettinów. Dokument królewski z 1720 roku kończył proces tworzenia miasta sankcjonując stan prawny działań kamedulskich podjętych w ich dobrach prywatnych.
 
Dokument określał, że miasto miało być zorganizowane wedle  prawa magdeburskiego. Zgodnie z nowym przywilejem władze w mieście sprawowali powoływani przez klasztor: wójt, burmistrz oraz ławnicy. Mieszczanie zyskali 18-letni okres zwolnienia z podatku powiatowego, a miasto zezwolenie na cotygodniowy targ i cztery jarmarki w roku. W przywileju określony został także wizerunek miejskiej pieczęci (herbu) z wyobrażeniem Świętego Romualda i Świętego Rocha (…) przy trzech górach z krzyżem y z koroną.

 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz