Akcja przeciwko podwyżkom podatków i opłat dla mieszkańców Suwałk

Akcja przeciwko podwyżkom podatków i opłat dla mieszkańców Suwałk

Konferencja prasowa w sprawie podwyżek podatków od nieruchomości i transportu oraz dwukrotnego wzrostu opłaty za strefę płatnego parkowania odbyła się w sobotę (30.10) w Suwałkach.

 

Dziś przed Urzędzie Miejskim w Suwałkach młodzi społecznicy Grzegorz Izbicki, Piotr Wasilewski i Damian Izbicki zorganizowali konferencję prasową w sprawie ostatnich decyzji władz miasta i części suwalskich radnych dotyczących podwyżek podatków od nieruchomości i transportu oraz dwukrotnego wzrostu opłaty za strefę płatnego parkowania. podczas spotkania z mediami mówili o niegospodarności prezydenta Czesława Renkiewicza i sprzecznościach w zakresie zasad ekonomii z prowadzoną przez jego ekipę polityką gospodarczą Suwałk.

- Od nowego roku opłata za strefę płatnego parkowania wzrośnie o 100%. Pan Renkiewicz mówi, że w zeszłym roku strefa przyniosła straty. Jak pamiętamy, w roku 2020 przeżywaliśmy kulminację pandemii, panował lockdown, ruch był wstrzymany i strefa płatnego parkowania praktycznie nie działała. Rok 2020 nie jest rokiem reprezentatywnym i nie można na podstawie tych danych podejmować takich drastycznych decyzji uderzających w mieszkańców. Przytoczę słowa prezydenta z jednego portalu informacyjnego: Rozmawiałem z przedsiębiorcami, mówili że wytrzymają te obciążenia. Jest to żenujące tłumaczenie i brak szacunku do Suwalczan. Czy prezydent Renkiewicz rozmawiał chociażby z przedstawicielami branży hotelarskiej lub gastronomicznej - pytał Grzegorz Izbicki.

Następnie głos zabrał Piotr Wasilewski, który wskazał, jego zdaniem, błędny sposób myślenia prezydenta i powiedział, że środki na podwyżki płac można znaleźć w innych źródłach.

- Podwyżki podatków i opłat dla mieszkańców Suwałk przez prezydenta Renkiewicza i jego ekipę oraz tłumaczenie się inflacją to skandal. To kolejny przykład obciążania suwalczan opłatami za nieudolne zarządzanie miastem. Zgodnie z zasadami ekonomii podczas inflacji podwyższa się płace, aby wyrównać wzrost cen, ale bez podwyższania podatków. O sprzeczności polityki gospodarczej ekipy Renkiewicza głośno mówią mieszkańcy Suwałk o różnych poglądach - chociażby w mediach społecznościowych. Suwalczanie stawiają ważne pytania: skoro prezydent Renkiewicz tłumaczy podwyżki podatków inflacją, to dlaczego ich nie obniżał w czasie deflacji? Gdyby prezydent Renkiewicz nie kierował się butą i poczuciem wyższości, to znalazłby potrzebne pieniądze na podwyżki dla urzędników z innego źródła niż z kieszeni mieszkańców Suwałk. Mógł chociażby ubiegać się o dofinansowanie kolejnych inwestycji do 5 milionów złotych w ramach "Polskiego Ładu", ale zrezygnował z tych pieniędzy. To jawny przykład marnotrawienia środków publicznych.

Konferencję zakończył Damian Izbicki przedstawiając przykłady w jego opinii niepotrzebnych lub niezrealizowanych wydatków i inwestycji, z których środki mogłyby zostać przeznaczone na potrzebne wydatki czy ostatnie podwyżki dla urzędników miejskich.

- Prezydent Renkiewicz narzeka, że brakuje mu środków, podwyższa podatki, aby zwiększyć płace pracownikom ratusza. W takim razie przedstawimy jasno skąd mógł wziąć pieniądze, poprzez tzw. listę hańby prezydenta Renkiewicza. To zestawienie pokazuje w jaki sposób pieniądze mieszkańców zostały zmarnowane. To tylko niektóre z przykładów:

  1. 730 000 zł - naprawa nawierzchni z kostki na ulicy Kościuszki, która nadal wymaga napraw;
  2. 300 000 zł - dokumentacja Trasy Wschodniej, która straciła ważność;
  3. 40 000 zł – nadal nieujawnione pozłacane insygnia władzy dla prezydenta Renkiewicza i przewodniczącego Przełomca wraz z błędami przy wymianie herbu;
  4. 320 000 zł - coroczna dotacja na propagandowy "DwuTygodnik Suwalski", gdzie zatrudniani są obecni i byli radni Renkiewicza oraz pracownicy ratusza;
  5. 264 000 zł - wymiana tablic i słupków z nazwami ulic i rond w Suwałkach (m.in. przez błędy w zmianie herbu);
  6. 10 000 zł - kwota za błędnie ustawiony i przenoszony termometr miejski;
  7. 30 000 zł - zepsuty biletomat, który prezes PGK w Suwałkach nominowany przez Renkiewicza nazwał: "badziewiem".”

 

Po zakończonej konferencji jej organizatorzy poinformowali, że w najbliższych dniach do mieszkańców Suwałk trafią ulotki, w których zamieścili twarze i nazwiska radnych głosujących za podwyżką opłat za strefę płatnego parkowania. - Mieszkańcy Suwałk mają prawo wiedzieć jak głosują radni wybrani przez nich w wyborach, na tym polega demokracja - zakończyli.

 

23 Komentarzy

Alonzo Mordziaty

30/10/2021

Super chłopaki! Jesteście rzeczowi i odważni.

Czytanie tych przykładów ratuszowego marnotrawstwa po prostu podnosi ciśnienie do wylewowego. Pięknie zmarnowane miliony! Nie ma to jak buta urzędnicza. A już te insygnia władzy (Mrożek się kłania i jego Edek) - pół dnia czkałem ze śmiechu, jak się prężyli w tych łańcuchach - choć to wcale śmieszne nie jest, tylko żenujące.

Gość

30/10/2021

Czyli na podwyżki cen żywności w sklepach, podatków i akcyzy oraz wzrost cen paliwa według Pisu odpowiada prezydent Suwałk? Północnokoreańska logika, ale nie ma co się dziwić...

Barbara S.

30/10/2021

Nie zgadzam się aby z moich ciężko zarobionych pieniędzy pracownicy ratusza otrzymali podwyżki. Kto zgadza się ze mną proszę o komentarze.

Młody

30/10/2021

Szkoda Piotrka Wasilewskiego... Naprawdę dobrze się zapowiadał, a już w tak młodym wieku stał się partyjnym betonem. Kolejny zniszczony przez politykę.

Myślę że dotknąłeś sedna problemu. Znałem Piotrka przez kilkanaście lat, zawsze wysoko go ceniłem. W tym momencie jakakolwiek normalna rozmowa z nim nie jest już możliwa. Po wdepnięciu w politykę stał się skrajnym hipokrytą, samorządową totalną opozycją. To był świetnie zapowiadający się człowiek, a teraz uzależnił całą swoją karierę od partyjnej koniunktury. Jak sam zauważyłeś - do końca życia ludzie będą na niego patrzeć przez pryzmat tego z kim się aktualnie zadaje. Jakakolwiek kariera poza polityką jest już dla niego zamknięta. Szkoda...

Rafał

02/11/2021

Dodane przez Młody w odpowiedzi na

PiS wydobywa z ludzi to co najgorsze - obłudę, zakłamanie, pazerność, służalczość i wazeliniarstwo. Nikomu wcześniej się to nie udało na taką skalę :P Ale trafili na podatny grunt, nikt kto się trochę szanuje nie będzie z siebie robił pajaca za jakieś śmiechu warte fikcyjne stanowisko :P

Suwalczanin

30/10/2021

Ach ta krewka młodzież. Mam okazję od blisko 15 lat obserwować jaki skok cywilizacyjny wykonały Suwałki, jak się rozwinęły i jak nadal się rozwijają. Co do strefy płatnego parkowania to ja również nie życzę sobie aby przed moją posesją czy mieszkaniem w zabytkowej części miasta ktoś w gratisie smrodził i hałasował blachosmrodem z którego też niejednokrotnie wyciekają przeróżne płyny eksploatacyjne. Niech ci młodzi ludzie się przyjrzą jak wyglądają suwalskie skrzyżowania pełne plam oleju itp.

Patrząc z drugiej strony to jednak dobrze, że są takie osoby, które patrzą na ręce włodarzom.

Adrian

31/10/2021

Wydrukowali trzy kartki i już jest wydarzenie medialne. Żałosne są nasze portale, które rzucają się na takie "wydarzenie" jak pies na kotlet wieprzowy. 
Mam jeszcze parę podobnych wydarzeń do opisania: w parku opadły liście, wyłączono miejską fontannę przeciwko czemu protestowały gołębie.

Właśnie przez ten wpis , pokazał Pan jakim jest Pan człowiekiem. Nie ma Pan nic do powiedzenia, pisze głupoty nie na temat. Przemawia przez Pana głupota, zazdrość, małostkowość, brak logicznego myślenia. Ludzie zazwyczaj ,gdy nie maja nic do powiedzenia , zamieniają wypowiedź niby w żart. Nie jestem po żadnej stronie partyjnej, nie interesują mnie spory polityczne. Mam swój mózg który używam. Kocham Suwałki i życzę im jak najlepiej. Nie toleruje idiotyzmu.

Miejscowy

31/10/2021

Podwyżkę  wszystkiego szykuje nam PiS ze swoim Ładem, już nie wiem czy polskim czy ruskim. Samorządy zostaną bez kasy chyba że będą na postronku Pinokia i jego kolegów. A naprawdę nie każdy lubi wazelinę...

Samorządy przez zmiany w systemie podatkowym będą miały mniejsze pieniądze. Może wytłumaczycie 70 mln na wybory kopertowe, które się nie odbyły. Szkoda słów. 

Idioci i analfabeci ekonomiczni rządzący tym krajem puszczają ludzi z torbami, wszystko drożeje i niedługo chleb i wędlina będzie luksusem.

najgorszy prezydent precz z nim zadłuża miasto sprzedaje wszystko i tylko sport i stare dziady dosyć rządów jednej kliki

Adam

01/11/2021

Dodane przez xxx w odpowiedzi na

Daj tylko władzę PiSowi to zobaczysz prawdziwą klikę i podwyżki :P Ci młodzi już się rwą do władzy, popatrz tylko na nich. Ale niedoczekanie, w Suwałkach PiS nie rządził i rządzić nie będzie, tutaj mieszkają inteligentni ludzie.

MAREK95

01/11/2021

Bardzo dobra akcja - szkoda, że nie wszyscy Suwalczanie widzą te błędy w tym co robi Czesiek - przecież to jest osobą niekompetentna do zarządzania miastem. Sam byłem świadkiem jak on traktuje swoich współpracowników - jak śmieci. Obłudny człowiek z Filipowa.

 

Dobrze chłopaki - tak trzymać. Nie odpuszczajcie! 

Dodaj komentarz