Wakacyjne spotkanie z hydrobiologią

 zajrzymy przez mikroskop do niezwykłego mikroświata jezior Wigierskiego Parku Narodowego

 

Wigierski Park Narodowy zaprasza w piątek 30. sierpnia do Ośrodka Edukacji Środowiskowej na Słupie na ostatnie w tym roku „Wakacyjne spotkania z hydrobiologią”. 

 

Tym razem zajrzymy przez mikroskop do niezwykłego mikroświata jezior Wigierskiego Parku Narodowego. Poznamy niewidzialny gołym okiem wszechświat i dowiemy się jak można go sfotografować. W części warsztatowej wybierzemy się z siatkami planktonowymi nad Wigry, w laboratorium ośrodka zajrzymy przez mikroskopy biologiczne do kropli wody. Dzięki adapterom mikroskopowym będzie możliwość wykonania zdjęć własnym smartfonem. Instalując na smartfonie aplikację ToupView będziemy także mogli połączyć się z mikroskopową kamerą cyfrową i także uwiecznić życie w kropli wody w postaci filmów. 

 

Spotkanie poprowadzi Marek Miś - biolog z wykształcenia, pasjonat mikroskopii i mikrofotografii. Autor wielu publikacji z zakresu szeroko pojętej przyrody, mikroskopii optycznej i fotografii. Laureat wielu konkursów poświęconych mikrofotografii. W 2018 roku uhonorowany tytułem Master of Microscopy przez organizatorów prestiżowego konkursu Nikon Small World. Jego prace pokazywane były w wielu krajach poprzez wystawy indywidualne i zbiorowe. Od wielu lat współpracuje ze specjalistycznymi agencjami fotograficznymi Science Photo Library (Wielka Brytania), Science Source i Diomedia (USA), dzięki czemu jego fotografie trafiają do odbiorców instytucjonalnych i indywidualnych na całym świecie.  Jest autorem książki „Blisko, coraz bliżej. Od fotografii zbliżeniowej do mikrofotografii” wydanej w 2015 roku przez wydawnictwo Helion. Poza osobistą fascynacją mikroświatem popularyzuje wiedzę o nim oraz o mikrofotografii poprzez indywidualne warsztaty. W swoich pracach stara się pokazać świat ukryty przed nieuzbrojonym okiem często w sposób nieoczywisty, używając w tym celu specjalnych technik oświetleniowych, takich jak np. światło spolaryzowane, ciemne pole, kontrast fazowy czy DIC.

   

  • Spotkanie jest adresowane do starszej młodzieży, osób dorosłych, seniorów
  • Termin: 30 sierpnia 2024 roku, godzina 17.00
  • Miejsce: Ośrodek Edukacji Środowiskowej WPN nad Zatoką Słupiańską jeziora Wigry  54°01’18.0”N 23°02’57.0”E
  • Udział w zajęciach jest bezpłatny, liczba miejsc jest ograniczona
  • Zgłoszenia na e-mail: joanna.adamczewska@wigry.org.pl  lub telefonicznie 510 992 696 (w zgłoszeniu  prosimy podać: imię, nazwisko, telefon kontaktowy; w przypadku e-mail prześlemy potwierdzenie udziału)


Wydarzenie jest realizowane przy wsparciu finansowym Fundacji PGE w ramach projektu „Z energią łączymy pokolenia 2024”.

Dodaj komentarz