Przeprowadzą analizę ws. wydzielenia PKS Suwałki

Konferencja prasowa w sprawie sytuacja spółki PKS Nova

 

Marszałek Artu Kosicki poinformował o podjęciu przez zarząd województwa uchwały ws. przeprowadzenia analizy, która ma na celu wskazanie zasadności podziału podlaskiej komunikacji i wydzielenie oddziału w Suwałkach.

 

Konferencja prasowa w sprawie sytuacja spółki PKS Nova odbyła się w poniedziałek (12.02) w Białymstoku. Spotkanie było odpowiedzią na zarzuty radnych sejmiku z Koalicji Obywatelskiej odnośnie m.in. stanu taboru czy sprzedaży nieruchomości należących do przedsiębiorstwa. Z mediami spotkali się marszałek Artur Kosicki oraz wicemarszałek Marek Olbryś, odpowiedzialny w zarządzie województwa za kwestie związane z transportem. 

 

Spółka PKS Nova powstała na początku 2017 r. w wyniku połączenia pięciu oddziałów PKS: Zambrów, Siemiatycze, Białystok, Suwałki, Łomża. Jak zaznaczył marszałek Kosicki, była to decyzja ówczesnego zarządu województwa, składającego się z przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

– W mojej ocenie wszystkie problemy związane z PKS-em rozpoczęły się od momentu, gdy 24 maja 2016 r. zarząd województwa rozpoczął działania zmierzające do połączenia spółek – mówił Artur Kosicki, podkreślając, że stosowna uchwała została wówczas przyjęta jednogłośnie. 

Prezentując zestawienie strat i zysków, wartości sprzedanego majątku oraz wartości inwestycji dowodził, że nie wiadomo co się stało ze środkami ze sprzedaży majątku w latach 2016-2018. Natomiast, dla porównania, w latach 2022-2023 na inwestycje przeznaczono aż sześć razy więcej pieniędzy, niż uzyskano ze sprzedaży nieruchomości. Odnośnie stanu technicznego i liczebnego taboru marszałek zaznaczył, że nieporównywalnie więcej autobusów zostało zakupionych przez obecny zarząd spółki. Poinformował także o ogłoszeniu otwartego konkursu, dotyczącego inwestycji w zakresie rozwoju transportu zbiorowego, w ramach którego będzie można zakupić m.in. niskoemisyjne autobusy.

 

Marszałek poinformował także o podjęciu przez zarząd województwa uchwały ws. przeprowadzenia analizy, która ma na celu wskazanie zasadności podziału podlaskiej komunikacji i ewentualne wydzielenie oddziału w Suwałkach. Zostanie ona udostępniona opinii publicznej.

– My, jako Samorząd Województwa Podlaskiego, czujemy się odpowiedzialni za te wszystkie kwestie i za cały PKS, a nie tylko za oddział w Suwałkach. Z punktu widzenia przepisów prawa handlowego wzięliśmy to na siebie, tak, żeby było można przygotować niezależną analizę, jak to będzie wyglądało – zarówno pod względem ekonomicznym, majątkowym, ale też logistycznym – wyjaśnił. 

4 Komentarzy

co tu dużo gadać to oczywiste, że na PKS idzie ostra machlojka na wyższych szczeblach ale tak jak w całej Polsce i całym Świecie, gdzie pojawia się kasa są i wpływowi chętni do podziału i okradania ludzi. Tak wywoływane są wojny jak na Ukrainie czy strefie Gazy.  Czy ktoś za to odpowie? wątpię za dużo wpływowych ludzi tam umoczyło

Dodaj komentarz