Pamiętali o księdzu Jałbrzykowskim

Pamiętali o księdzu Jałbrzykowskim

Kwiaty i znicze pojawił się w poniedziałek (27.01) przy pamiątkowym pomniku w lesie koło miejscowości Krzywe. W ten sposób władze gminy Suwałki uczciły 80. rocznicę śmierci ks. Romualda Jałbrzykowskiego.

Proboszcz bakałarzewskiej parafii zginął z rąk niemieckich okupantów w lesie koło podsuwalskiej miejscowości Krzywe. W osiemdziesiątą rocznicę Jego śmierci, przed pamiątkowym pomnikiem, samorząd zorganizował okolicznościowe uroczystości, a przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Jak mówił Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki, samorząd czuje się odpowiedzialnym za pamięć o patriotach. Po uroczystości w lesie zebrani przenieśli się do Ośrodka Kultury Gminy Suwałki w Krzywem, gdzie Tomasz Naruszewicz, doktor nauk w zakresie historii i wójt Bakałarzewa, dał wykład o losach księdza.

Ksiądz Romuald Jałbrzykowski pochodził z powiatu łomżyńskiego. Posługę kapłańską pełnił w Augustowie, Czyżewie i Suwałkach. W 1935 roku trafił do Bakałarzewa, gdzie objął miejscową parafię. Proboszcz zaangażował się w dokończenie budowy nowego, murowanego kościoła. Zasłynął z aktywnej działalności społecznej i patriotycznej oraz antyniemieckich kazań. Do historii przeszła olbrzymia, antyniemiecka manifestacja 29 czerwca 1939 roku w Bakałarzewie. Po płomiennym kazaniu proboszcza uczestnicy udali się przejścia granicznego z hasłami ,,Nie damy nawet guzika od munduru” czy,,Nie damy morza, precz od Bałtyku". Niemcy nie zapomnieli o postawie księdza. Tuż po wybuchu wojny, w listopadzie 1939 roku został pojmany, torturowany i zamordowany w nocy z 19 na 20 stycznia 1940 roku w lesie koło podsuwalskiej miejscowości Krzywe. W chwili śmierci miał 38 lat.Źródło: Gmina Suwałki

Dodaj komentarz