Najmłodsi uczniowie do szkoły. Pozostałe obostrzenia przedłużone

Konferencja prasowa ministra zdrowia ws. powrotu uczniów do szkół

Uczniowie klas I-III szkół podstawowych od przyszłego tygodnia wracają do szkolnych ławek. Pozostałe ograniczenia zostały przedłużone do 31 stycznia.

 

W poniedziałek (11.01) podczas konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował o powrocie najmłodszych dzieci do szkół w reżimie sanitarnym od 18 stycznia. - Mamy sytuację niejednoznaczną - na zewnątrz impulsy wskazujące na rozwój trzeciej fali pandemii w Europie, a z drugiej strony stabilną sytuację w Polsce. Ważąc wszystkie za i przeciw oraz opierając się na modelach prognostycznych doszliśmy do wniosku, że krokiem, który możemy wykonać, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach 1-3. Musimy ważyć z jednej strony ryzyko pandemiczne, a z drugiej koszty tego, że najmłodsze dzieci nie chodzą do szkoły. Szkody z nieprzebywania uczniów z klas 1-3 w grupie rówieśniczej nie równoważą w naszej ocenie ryzyka pandemii - mówił minister Niedzielski.

 

Już od poniedziałku 11. stycznia trwają testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania potrwają do 15 stycznia 2021 r. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Mogli się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

 

Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania otrzyma odpowiednie skierowanie. Z ostatnich danych wynika, że do udziału w testach w całym kraju zgłosiło się ok. 165 tys. osób. Badania będzie można zrobić w 600 punktach wymazowych na terenie kraju. Wspomagać akcję będzie 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

hi

3 Komentarzy

Paranoja

11/01/2021

Przedszkola i żłobki otwarte gdzie największa zakaźność była i jest a szkoły zamknięto nauczyciele i tak przechorowali.  Testy trzeba było robić jesienią. 

Teraz liczą szkody ze dzieci tępe będą bo do szkoły nie chodzą. Dlaczego szczepią nauczycieli klas 1-3 a nie w pierwszej kolejności pracowników przedszkoli i żłobków gdzie to jest otwarte. W mopsie ponoć też szczepią pracowników a to grupa 0?

Wkurwiony

12/01/2021

Dlaczego ku**a najmłodsi muszą iść a te stare konie nie ??siedzą tylko i się po jajach drapią tak samo ku**a do szkoły .tylko rząd je***y wiadomo czemu najmłodszych tylko puszcza 

Ludziekochani

12/01/2021

Wg mnie powinni do szkół wrócić wszyscy uczniowie. Myślę ze powrót jedynie klas 1-3 jest ściśle związany z zasilkiem opiekuńczym.

Nie rozumiem zamykania wielu miejsc oraz nie zamykania innych... 

Dodaj komentarz