W Suwałkach trwa Wigraszek 2021

XIX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży Wigraszek

Spektakl “Magiczny sklep” zainaugurował XIX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży Wigraszek 2021.

 

Tegorocznej edycji festiwalu towarzyszy hasło MOSTY, odwołujące się do obecnej sytuacji, z jaką zmaga się świat, izolacji będącej jej konsekwencją i prób poszukiwania wszystkiego, co nas łączy. Współczesny świat wydawał się nie mieć granic poprzez powszechność środków komunikacji i możliwość szybkiego przemieszczania. Pandemia pokazała, że jeszcze bardziej potrzebujemy spotkań i rozmów – MOSTÓW.

 

Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęło dziewięć zespołów z Polski. W jury zasiądą uznani w środowisku zawodowcy: twórca autorskiego Teatru Krzyk z Maszewa Marek Kościółek, aktorka i reżyserka Joanna Łupinowicz oraz tancerz i choreograf Mihail Nikolov.

 

W środę (16.06), pierwszego dnia festiwalu, na widzów czekał inauguracyjny spektakl “Magiczny sklep”. Poetycka opowieść przeniosła zebranych w SOK w świat iluzji, fantazji i wyobraźni. To jednocześnie podróż dorosłego człowieka w świat retrospekcji, dzieciństwa, sentymentalnych przedmiotów, marzeń sennych. Spektakl połączył w sobie teatralną baśń, sztukę iluzji i teatr formy. Również wczoraj odbył się pektakl “Pęknięcie” w reżyserii Małgorzaty Sienkiewicz w ramach XIX Festiwalu Wigraszek 2021. Aktorzy Teatrów Bel Etage, Form Niewielkich i Żółtodziób pokazali z jakimi problemami i wyzwaniami zmagali się przez ostatnie miesiące, próbując mimo wszystko realizować proces twórczy. “Pęknięcie” to połączenie wielu różnych fragmentów przedstawień, przerywanych symbolicznym pęknięciem ściany, które odwraca naszą uwagę, zmienia sens wydarzeń, przeszkadza w dotarciu do celu, niszczy wartość artystyczną. Mimo to 40 młodych ludzi wspólnie stanęło na scenie, aby podzielić się tym, co udało im się zrealizować. 

 

Foto: Kamil Jutkiewicz/Zbigniew Stelmaszek

1 Komentarzy

Dodaj komentarz