"Samolot" oficjalnie odsłonięty na bulwarach

Oficjalnie odsłonięcie rzeźby w kształcie papierowej dziecięcej zabawki

 

Oficjalnie odsłonięcie rzeźby w kształcie papierowej dziecięcej zabawki, przedstawiającej papierowy samolocik, odbyło się w czwartek (24.11) na suwalskich bulwarach. 

 

Rzeźba jest dziełem pochodzącej z Suwałk Marty Pszoniak, która obecnie rozwija się twórczo w Łodzi. Przedstawia ona samolot wyglądający tak, jak gdyby został stworzony z kartki papieru. To jednak tylko pozory, gdyż instalacja waży około 250 kilogramów. Instalacja pojawiła się przed kilkoma dniami na Bulwarach nad Czarną Hańczą w okolicy ogrodu Muzeum im. Marii Konopnickiej, a dziś została oficjalnie zaprezentowana. Jak mówili podczas prezentacji Jerzy Brzozowski i Eliza Ptaszyńska z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, rzeźba ma skłaniać do refleksji, przypomnieć starszym osobom jak to było kiedyś, a młodych chociażby do siadania na niej i robienia sobie zdjęć. 

- Jest to ciekawa rzeźba, gdyż z jednej strony mamy dzieło sztuki, a z drugiej wszystkim, którzy na nią patrzą, szczególnie ze starszego pokolenia, kojarzy się z zabawą samolotem wykonanym z kartki papieru. W czasach mojej młodości był to standard, nie było innych zabawek. Samo ich wykonanie wymagała też pewnej sprawności. Natomiast w Suwałkach, w mieście mającym ambicje związane z lotniskiem i rozwojem sportów lotniczych będzie to taki dodatkowy, symboliczny element eksponujący to i przypominający o tym. Dodatkowo rzeźbę wykonała suwalczanka, więc wiele elementów tutaj na tym trawniku się łączy. A czy samolot nie odleci to zobaczymy. Jednym z elementów logistycznych było tak go przymocować, by mógł służyć i jako eksponat wizualny i jako eksponat do potencjalnej zabawy, można na rzeźbę wejść, czy też przejść się po niej - mówił Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach. 

Właścicielem rzeźby jest Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Zakup został dofinansowany w ramach Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022”. Jej koszt to około 40 tysięcy złotych. 

 

Marta Pszoniak to rzeźbiarka, która w latach 1998-2003 studiowała na Wydziale Edukacji Wizualnej w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmuje się nie tylko rzeźbą, ale również tworzeniem obiektów, prac wideo i instalacji artystycznych. Na odsłonięciu swego dzieła w Suwałkach nie była jednak obecna. 

 

Dodaj komentarz